Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Bocian na sianie

krogulec14

"W 1899 roku, krótko przed Bocianami Chełmoński namalował wyrafinowany w swej prostocie Stóg siana na Pińszczyźnie. Obraz przykuwający uwagę nostalgicznym nastrojem i ciepłą kolorystyką pogodnego letniego wieczoru. Spokojna toń, podmyty stóg siana, a na nim bocian - obrócony tyłem do widza poprawia sobie pióra.(...) Takiego poleskiego bociana mogę sobie powiesić na ściania - kameralnego, zatopionego w krajobrazie, osobnego."

Czytając piękny opis Stanisława Łubieńskiego, oglądając obraz, dość często przychodził mi na myśl Wiktor Wołkow. Był on wielkim podlaskim fotografikiem przyrody. O jego fotografiach, mających swój niepowtarzalny charakter, sam Adam Wajrak powiedział, że rozpozna je nawet gdy nie będą podpisane. Wołkow dość mocno doceniał w krajobrazie Podlasia znaczenie bociana jak i stogów z sianem. Album Bociany wydał w 2007 roku, a Siano w 2011 roku.

A sam obraz? No cóż... Nie ukrywam, że Bociany, pomimo pewnych niedoskonałości, powiesiłbym na swojej ścianie chętniej.

***

Cytat i inspiracja: Łubieński Stanisław., 2016 "Dwanaście srok za ogon" Czarne, Warszawa

Stog_na_Pinszczyznie

Stóg na Pińszczyźnie1899. Olej na płótnie. 55,8 x 92,1 cm. Fundacja Barbary Piaseckiej-Johnson, Princeton, USA.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Nie došć że uczysz nas o ptakach, to jeszcze poznajemy przy Tobie historię sztuki.

  • krogulec14

    Inspiracją tego postu jest "Dwanaście srok za ogon" Stanisława Łubieńskiego. A dla mnie samego jest frajdą prezentowanie omawianych przez Niego dzieł :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci