Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Tym się tylko różniący, że jest czarny

krogulec14

My, obywatele Rzeczpospolitej Ptasiej, wchodzimy właśnie teraz w Rok Bociana Czarnego. Tu i ówdzie ptak ten zwany hajstrą nie jest tak popularny jak jego jaśniejszy krewny, bocian biały. Na początek umieszczę kilka zdań jakie wszechstronnie uzdolniony ksiądz Jak Krzysztof Kluk umieścił w "Zwierzątach domowych i dzikich, osobliwie krajowych, historii naturalnej początkach i gospodarstwie. Potrzebnych i pożytecznych domowych chowanych, rozmnożenych, chorób leczeniu, dzikich łowieniu, oswojeniu, zażyciu, szkodliwych zaś wygubieniu: t. 2: O ptastwie". 

-

206. Bocian czarny; Ciconia nigra w Części I, Nro 104) zdaie się bydź nieco mnieyszy od pospolitego, w kształcie mu podobny, tym się tylko różniący, że iest czarny. Gnieździ się w lasach tylko na wysokich drzewach. Wysiadanie młodych, pożywienie, odlatywanie od nas, i powrót, zgadza się z tym, co się o pospolitym Bocianie napisało. Z gniazda wzięty przy domu wychować się może.

-

Jak widzimy nasz wielki przyrodnik drugiej połowy XVIII wieku zbyt wiele nie miał do powiedzenia o obecnym patronie Rzeczpospolitej Ptasiej. Mimo to obiecuję, że dalszych poszukiwań w dawnej literaturze nie zaniecham i będę szukał dalej.

x3lJdgpLsFPMhAOTPiHh2EkSzD8JDdso369sU1ko

Bocian czarny, fot. Wiesław Dzięgielewski

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • makroman

  Fakt treści w sumie nie wiele, ale zdjęcie świetne.

 • stradovius

  Rok bociana czarnego, a ja nie planuję wypadu w Beskid Niski...

 • krogulec14

  Makroman, i wyraźnie sugerujące, że nazwa bocian czarny jest jednak... do kitu ;-)

 • krogulec14

  Stradovius, na szczęście bocian czarny jest obecnie w całej prawie Polsce :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci