Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Sroka czarnego a białego piora

krogulec14
Przyleciała do mnie od Profesora Bronisława Cymborowskiego na Facebooku sroka. Taka rozkoszująca się pierścionkiem. I chociaż miałem już uszykowaną na dzisiaj wodniczkę, to sroka zostanie.
*
Sroka to ptak narodu Wroniego,
Żyje z śćerwu także plugawego,
Między domy rada się przelata'
Co wyrzucą k pożywieniu chwata.

Sroki dostaniesz ledagdzie, dostaniesz iey z rusznice, dostaniesz y taynikiem, y siatką wszelaką sidełkiem na iaycach, abo u dzieci. Dostaniesz ich też y potrzaskiem kędy przy łęgach abo lepem, to iest na Sówkę. Dostaniesz iey na gownie ledaiakim.

*

Ścierwojadom, jak i gadożercom było dawniej lepiej. Weźmy na przykład takiego bociana. Kiedy papież Zachariasz w 751 roku poznał dietę tego ptaka, to najpierw żołądek podszedł mu wysoko, prawie do samego gardła. A zaraz potem wydał zakaz polowania i jedzenia klekotów. I choć ów zakaz nie powstał z miłości do nich, a raczej z obrzydzenia, to można jednak uznać zapisał się jako jeden z pierwszych, którzy oficjalnie wciągnęli bociana do zwierząt chronionych...

Pewnie z podobnego powodu Mateusz Cygański wypomina sroce, że "Żyje z śćerwu także plugawego". No, ale to był już jego problem, na pewno nie sroki.

*

Mateusz Cygański "Myślistwo Ptasze" redakcja ksiądz Antoni Waga 1842 Warszawa drukarnia Max Chmielewskiego

 

Sroka, profesor Bronisław Cymborowski

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Kolejny świetny tekst łączący z gracją etnografię i ornitologię że sztukami pięknymi.

  • krogulec14

    Jeszcze dodam tylko... kulinarię ;-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci