Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Samiec wodniczki to klawe życie ma

krogulec14

Dość ciekawie toczy się życie wodniczki. Samce, które nie biorą żadnego udziału w wysiadywaniu jaj, opiece nad pisklętami, nie wykazują w stosunku do siebie żadnych agresywnych zachowań terytorialnych. Zajmują one powierzchnię liczącą zwykle blisko 8 hektarów i usiłują swoim śpiewem ściągnąć ku sobie jak najwięcej samic. Kiedy przychodzi pora ponieść konsekwencje za miłosne uniesienia, to oni odchodzą... w siną dal!

Agresja za to cechuje pewną ilość samic względem swoich koleżanek, które za bardzo zbliżą się do gniazda. Staram się im zbytnio nie dziwić. Pewnie trudna jest dola wodniczkowej samiczki, której facet, zaraz po zapłodnieniu jaj, udał się w siną dal...

-

Wodniczka w Polsce występuje przede wszystkim w trzech głównych miejscach. Są nimi: dolina Biebrzy wraz z doliną Narwi, gdzie ma status gatunku licznego, torfowiska w  rejonie Chełma oraz rejon dolnej Odry. W pozostałych miejscach występuje punktowo i nie zawsze w nich odbywa lęgi.

Optymalnym środowiskiem wodniczki są otwarte torfowiska porośnięte turzycami jak i warstwą mchów. Całość biotopu dla gatunku uzupełnia występująca pomiędzy kępami turzyc woda i obecność rzadko rosnących krzewów i rzadkiej trzciny. Regularne koszenie torfowisk doskonale przeciwdziała ich zarastaniu krzakami i trzciną, co mogłoby stanowić zagrożenie dla lęgów rokitniczki.

Samica zbiera pokarm w promieniu 30 metrów od gniazda. W uboższych miejscach promień ten może się zwiększyć do 100 metrów. Podobnie jest z gniazdami. Zwykle dzieli je odległość kilkudziesięciu metrów, ale w dobrych pokarmowo miejscach może ona zmniejszyć się nawet do 15 metrów.

Gniazdo samica buduje zwykle na wysokości kilku, kilkunastu centymetrów. Jest ono budowane najczęściej z boku kępy, pod połamanymi, zeszłorocznymi turzycami. Samica najczęściej składa 5 jaj, choć skala zniesień waha się od 3 do 6. Tylko ona zajmuje się wysiadywaniem jaj (14 -16 dni), jak też opieką, w gnieździe i poza nim, nad pisklętami.

-

Mocno bazowałem na: Marczakiewicz P., Dyrcz A., Krogulec J., 2015 Wodniczka, Acrocephalus paludicola, W. Chylarecki P., Sikora A., Cenian Z., Chodkiewicz T (red.), Monitoring Ptaków Lęgowych. Poradnik metodyczny. Wydanie 2. GIOŚ, Warszawa, s. 588 -592.

wodniczka_12

Wodniczka, fot. Cezary Pióro   www.cezarypioro.pl

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Czyli śmiertelność pośród samczyków musi być duża, bo inaczej taki model by się nie utrzymał.

  • krogulec14

    A właśnie, że jest coś w remisie: 1-1. Ale takie coś może od niedawna? Bo wodniczkę, przez meliorację podmokłych terenów spotkała w XX wieku hekatomba.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci