Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Piękna, zgrabna i inteligentna

krogulec14

Dziś o "sensie" sroki opowie nam doktor Andrzej Kruszewicz. W wyrażeniu "sens" sroki mam na myśli jej urok, inteligencję i pewną, z naszego niedoskonałego punktu widzenia, bezkompromisowość w zdobywaniu pokarmu. Mam nadzieję, że i na "Plamce mazurka" znajdą się osoby, które wzorem pewnej pani z tekstu dyrektora warszawskiego ogrodu zoologicznego złagodzi swoją ocenę na "okrucieństwo" naszego Ptaka Zimy 2016/17:

-

"Nie wszyscy sroki lubią, chociaż są to przecież ptaki piękne, zgrabne i bardzo inteligentne. Kiedy piszę o tych cechach srok, przypomina mi się pewne zabawne zdarzenie,  które przeżyłem podczas radiowej audycji na żywo. Rozmawiałem z panią redaktor o ptakach w mieście, a do rozmowy włączali się telefonicznie słuchacze, od razu przełączani do studia. Po pewnym czasie, gdy dyskusja zeszła na szkodliwość srok, zatelefonowała starsza pani i rozpoczęła tyradę o tym, jakimi to szkodnikami są sroki i jak trzeba z nimi walczyć. Nie mogłem przecież, wobec słuchaczy z całej Polski i znacznej części Europy (mieliśmy telefony od Polaków nawet z Francji i krajów Beneluxu) potwierdzać szkodliwość szkodliwość srok i zachęcać do ich tępienia! Dobrze wiem, że zjadają młode wróble i sierpówki oraz plądrują gniazda drobnych ptaków. Wiem, że są niebezpieczne dla ptaków żyjących w mieście, więc nie mogłem zaprzeczyć racjom tej nie lubiącej srok damy. Olśniło mnie jednak i problem rozwiązałem tak: "Proszę pani, chyba jednak nie zaprzeczy Pani, że sroki są bardzo pięknymi ptakami? Są przy tym jakże zgrabnie zbudowane i z jaką gracją się poruszają (było słychać potwierdzenie). A jakie są inteligentne (o, tak - potwierdziła słuchaczka i dała kilka przykładów). Jeśli więc połączy się urodę, wdzięk i inteligencję z rodzajem żeńskim (a sroka jest przecież rodzaju żeńskiego), to musi z takiego połączenia wyjść coś niebezpiecznego". Śmiech było słychać nie tylko z głośników przekazujących głos słuchaczki, ale także z całego, w większości żeńskiego, studia. Tym sposobem chyba zjednałem srokom trochę zwolenników, a przynajmniej tę panią, która przyznała, że teraz będzie patrzyła na sroki nieco łaskawszym okiem."

-

Źródło cytatu: Kruszewicz A. 2007 "Ptaki Polski" Multico

RBiGEMKNgMUmvLACyssiXmdfKkmokqWJxHSjIGfP

Sroka, fot. Adam Fichna

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • makroman

  Ja swojej opinii o srokach nie zmieniam, zawsze w lubiłem.

 • pawlis4

  To samo.

  A co brutalności srok wobec piskląt, to oburzonym polecam ten filmik. Mazurek (chyba?) mordujący pisklę sikorki:
  www.youtube.com/watch?v=_7QeCdbGSgY

 • stradovius

  O właśnie! Wciąż pamiętam jak Adam Wajrak wygłaszał opinię o mazurkach jako łagodnych ptasich hipisach. Moje obserwacje karmnikowe były inne...

 • fusilla

  Ja akurat podchodzę do srok z ograniczonym zaufaniem. Niewątpliwie to kwestia tego, że wszystkich naszych skrzydlatych gosci terroryzują! W kwestiach jedzenia oczywiście, i to tylko zimą!

 • krogulec14

  Makroman, ale i tak... nazwy blogowi nie zmienię ;-)

 • krogulec14

  Toteż doktor Kruszewicz wyjaśnia: "Jeśli więc połączy się urodę, wdzięk i inteligencję z rodzajem żeńskim (a sroka jest przecież rodzaju żeńskiego), to musi z takiego połączenia wyjść coś niebezpiecznego". ;-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci