Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Duj dem tet tet

krogulec14

W tym roku "Plamce mazurka" stuknie okrągły jubileusz. Równe dziesięć lat. Przyznaję, że czasami zastanawiam się nad tym... jak takie coś się mi udało?! Czy będzie dwudziestolecie to nie powiem, bo nie wiem, tak daleko nie planuję. Rok 2017 na blogu przebiegnie pod hasłem, które swego czasu wyśpiewał Jerzy Stuhr w Opolu: śpiewać każdy może. Jako pierwszy omówiony zostanie tutaj mazurek, jednak nie dlatego, że jest gatunkiem flagowym na blogu. Mazurek otwiera erę śpiewu dlatego, że jest pierwszym gatunkiem ptaka jaki w tym roku dane było mi zobaczyć.

-

Jak zapewne wiemy mazurek wielkim śpiewakiem nie jest. Zamiast fletowych gwizdów, organowych barw, melancholii w głosie, dwu czy trzy-tonowych fraz, czy trelów, nasz mazurek po prostu odzywa się miększym od wróbla "til" i "tilp". A jak najdzie go wena to jedzie prostym, łatwym dla każdego to odśpiewania "czczczczcz".

Prawda, że śpiew mazurka jest krótki, łatwy i prosty? No i oczywiście piękny!

U Jana Sokołowskiego w "Ptakach ziem polskich" głos mazurka przedstawiony został ciepło i ciekawie:

"Głos, choć podobny do głosu wróbla, jest mniej przykry i mazurek swego "szylp dil tel" nie wykrzykuje tak głośno jak wróbel, natomiast zdumiewa nieraz ładnymi tonami. Zwłaszcza w jesieni, gdy mazurki siedzą gromadnie w gęstych drzewach i sposobią się do snu, można podziwiać giętkość i głosu. Ton wabiący brzmi jak "duj dem tet tet".

-

Źródła: Jan Sokołowski "Ptaki ziem polskich", Warszawa 1972, Państwowe Wydawnictwo Naukowe

"Z lornetką wśród ptaków", Warszawa 1979, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne

 15826039_1822577304681664_739268794316861082_n

Mazurek, fot. Piotr Górny   www.piotr-gorny.pl

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Tak czy siak sympatyczny ptak...

  • krogulec14

    Flagowy na tym blogu :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci