Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Bocian niedościgłym wzorem dla człowieka

krogulec14

Uważam, że po wpisie o bocianie czarnym, choćby tylko dla samego kontrastu, wypada przedstawić bociana białego. Poniższy tekst Klaudiusza Eliana nie ma nic wspólnego z biologią bocianów. Nawet nie nawiązuje specjalnie do wierzeń z mitologii, w której przecież nie wypadł sroce spod ogona. Wszak to on poświęcony była największej sekutnicy na Olimpie, samej Herze.

Wydaje mi się, że Klaudiusz Elian w wizerunku bociana zawarł swoiste przesłanie dla młodzieży: dbajcie o starych rodziców, kochajcie swoje dzieci, pamiętajcie o własnych domach. Jeśli nie wiecie jak to robić, to spójrzcie na umiłowanego Herze bociana. Był nie było bogini płodności, patronce macierzyństwa i opiekunką małżeństwa w jednej osobie.

-

"Bociany żywią swoich rodziców, gdy ci się zestarzeją, i otaczają ich troskliwą opieką. A przecież żadne ludzkie prawo im tego nie nakazuje. Przyczyną jest zew Natury. Ptaki te kochają również swoje potomstwo. Świadczy o tym fakt, że gdy dorosły ptak nie ma co dać do jedzenia swym nieopierzonym i wątłym pisklętom, które siedzą w gnieździe, bo z jakiegoś powodu zabrakło żywności, wtedy wyrzuca z siebie to, co zjadł dzień wcześniej, i tak karmi swoje małe. Dowiedziałem się, że podobnie postępują czaple, a także pelikany.

Słyszałem również, że bociany odlatują razem z żurawiami, uciekając przed porą zimową. Gdy okres mrozów się kończy, ptaki wracają do swych siedzib, a każdy z nich rozpoznaje i odnajduje własne gniazdo - tak jak ludzie znajdują swoje domy.

Aleksander z Myndos donosi, że bociany, gdy się zestarzeją, przenoszą się na wyspy na Oceanie i tam zmieniają wygląd, przybierając wygląd człowieka, co ma być nagrodą za cześć, jaką okazują swym rodzicom. Przypuszczam - jeśli dobrze rozumuję - że bogowie chcą, by choć w tym jednym miejscu żyli ludzie wielce pobożni i szlachetni, bo niestety w żadnym kraju pod słońcem takich istot nie znajdziesz. Nie sądzę, by chodziło tu o jakąś bajkę. Po cóż bowiem Aleksander miałby wymyślać niewiarygodne dziwy, bez żadnej dla siebie korzyści? Chyba nie przystoi roztropnemu człowiekowi poświęcać prawdę dla kłamstwa, bo to mu się nigdy nie opłaci, a jeszcze może natknąć się na przeciwnika, który podważy jego sąd i bardzo mu zaszkodzi."

-

Źródło: Klaudiusz Elian "O właściwościach zwierząt", przełożyła Anna M. Komornicka, Warszawa 1998, wyd. Pruszyński i S-ka, seria "Biblioteka Antyczna"


 

Bocian biały, fot. Dorota Makulec   www.dorotamakulec.pl

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    "nauka" umoralniająca ;)

  • krogulec14

    Wyobraź sobie zbyt skomplikowana dla wielu obecnych ludzi. Czytając wiele bzdurnych komentarzy miałem niezły ubaw :-D
    "A ludzie to czytają!" - było jednym z nich ;-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci