Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Wszystkie barwy sroki

krogulec14

Jestem przekonany, że piękny tekst Władysława Taczanowskiego i niezwykła fotografia Piotra Remesza sprawią, że od dzisiaj inaczej będziecie patrzeć na srokę. Sądzę, że po prostu odkryjecie ptaka na nowo. Przestanie być dla Was "czarno-białym" ptaszydłem, a ukaże się w pełni swojego piękna.

-

"Czarna, biała na brzuchu i naramiennikach, skrzydła i ogon świetnie połyskujące; końce lotek czarne; wyższa część kupra brudno biała.

Na starym samcu czarny kolor wszędzie połyskujący, dosyć odmiennie na różnych częściach ciała; na wierzchu głowy lekko złotawy, na karku słabszy szafirowo fioletowy; na podgardlu stosiny szerokie tworzą rodzaj gęstego kreskowania, wyraźnie rysującego się na czarności tła; w ogonie środkowe sterówki całe, a innych całe zewnętrzne brzegi świetnie połyskujące złoto zielonym blaskiem, przy końcu każdej odmiennym, to jest na dwa cale od końca połysk przechodzi w pasek złotawy, następnie w fioletowy, ten w szafirowy, zmieniający się ostatecznie w ciemno zielony. Skrzydła równie świetnie zielone, lotki drugorzędne obrzeżone szafirowemi paskami, a ostatnie przedramieniowe całe szafirowe; na pierwszorzędnych połysk zielony słabszy, wnętrzna ich chorągiewka biała, czarno zakończona. Dziób i nogi czarne; tęcze czarniawe.

Samica jest mniejsza, ze znacznie krótszym ogonem, z daleka daje się odróżnić po naramiennikach białych, mniej okazałych niż na samcu; blaski ma słabsze, szczególniej na ogonie i skrzydłach, na pierwszym zieloność jest ciemniejsza, mniej świetna, a odmiany końcowe mniej wybitne i żywe; podobnie na skrzydłach, szczególniej kolor szafirowy lotek drugorzędnych mniej silny i czysty.

Samiec młody po pierwszej zmianie pierza więcej do samicy podobny.

Młode w pierwszem pierzu są jeszcze mniej połyskujące niż samica; wśród słabszych mieniących kolorów ogona i skrzydeł mają odmienne czarne przestrzenie matowe."

-

Cytat pochodzi z: Taczanowski W. 2012 (reprint) "Ptaki krajowe" Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne

img_6917prfb

Sroka, fot. Piotr Remesz   www.piotrremesz.pl

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • makroman

  Sroki to piękne i mądre ptaki.
  cieszę się ze w okolicach mam ich kilka.
  Szczęśliwego ptasiobogatego Nowego Roku!

 • krogulec14

  U mnie też jest ich kilka. Nie ukrywam, że nie przepadam za ich towarzystwem, ale do opisywania są wdzięczne.
  Za życzenia dziękuję. Również wszystkiego najlepszego życzę w Nowym Roku.

 • pawlis4

  "Samica jest mniejsza, ze znacznie krótszym ogonem, z daleka daje się odróżnić po naramiennikach białych, "

  Nie no, Taczan, aż takiej różnicy w ogonach ni ma, przynajmniej z obserwacji własnych :).

  A właśnie, będąc przy sroczych ogonach - może przyda się do Zimy Roku:
  www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,252680,19970722RP-DGW,Stara_panna_bez_ogona,.html

 • krogulec14

  Autorka, Pani Marzenna Nowakowska (prawa autorskie) wyraziła zgodę. Teraz musiałby wyrazić ją szef działu nauki w GW. Mam nadzieję, że zaprezentuję na "Plamce mazurka" Starą pannę bez ogona".

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci