Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

O dzierlatce

krogulec14
Siedziały na dachu i wrzeszcząc zdawały się wołać: "Marek, Marek, jesteśmy tutaj!" Dzierlatki, ptaki których obecność w naszym kraju zdaje się powoli dobiegać końca. Mam ten wielki fart, że stosunkowo często widuję je u siebie w pracy.
Pewnie bym się tym nie chwalił, ale zapytałem niedawno Dimę Jakubowicza jaki ptak będzie w 2017 roku patronował przyrodnikom na Białorusi i usłyszałem, że właśnie dzierlatka. Przyznaję, że wybór gatunku spodobał mi się bardzo. Ten subtelnie ubarwiony, a zarazem elegancki ptaszek, zrobił błyskawiczną karierę w Europie i niestety tak samo zdaje się ją kończyć. Myślę, że wystarczy tutaj przypomnieć, iż w końcu XX wieku w Europie ubyło aż 90% tych ptaków!
Po roku nieźle radzącego sobie w ostatnich latach gągoła, ptakiem na Białorusi będzie więc dzierlatka. Domyślam się, że Narodowy Bank Białorusi wybije okolicznościowe monety, a Belpoczta znaczki z jego wizerunkiem. Dzieci i młodzież będą mogli go poznać poprzez konkursy fotograficzne, jak i rysunkowe, quizy i inne promujące działania. Miłośnicy ptaków, dzięki różnym obozom i warsztatom, będą mogli poznać lepiej tego skowronka. A członkowie Towarzystwa Ochrony Ptaków Białorusi będą starali się mu pomóc. Myślę, że komu jak komu, ale dzierlatce taka pomoc jest wręcz niezbędna.
Przyznaję, że inicjatywa ornitologów i miłośników ptaków na Białorusi bardzo mi się podoba. Na pewno w wielkim gronie szybciej przyjdzie zrobić coś pożytecznego. Żałuję, że podobnego czegoś nie da się zaszczepić na polskim gruncie.
W Polsce kilka lat temu populacja dzierlatki oscylowała w granicach 26 100 -45 100 par lęgowych. Ile będzie jej teraz? Na Białorusi jest jej na pewno znacznie mniej. Dzierlatka jest gatunkiem ciepłolubnym. Nie jest widywana w miejscach o temperaturze rocznej niższej niż 7,3 stopnia Celsjusza.
Będę trzymał kciuki aby białoruskim ornitologom powiodło się z ochroną tego gatunku. A póki co, to za kilka dni znowu będę się rozglądał za dzierlatkami. I nasłuchiwał, czy aby nie rozlegnie się: "Marek, Marek, jesteśmy tutaj!"
-
Źródło: Kuczyński L., Chylarecki P., 2012. "Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski. Rozmieszczenie, wybiórczość środowiskowa, trendy." GIOŚ, Warszawa
 

h1MbeDDpcCVG2Lj8ng5EoC4iOTVkvd2vYZ4svnwf

Dzierlatka, fot. Mateusz Matysiak   Mateusz Matysiak - Polish Bird Photos

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • 01hanka14

  Marku, chronimy orliki krzykliwe bociany czarne, błotniaki łąkowe i inne gatunki ... Dlaczego do tej pory nie podejmuje się ogólnpolskiej ochrony dzierlatki?! Coś wiadomo na ten temat?

 • krogulec14

  Haniu, nic mi na ten temat nie wiadomo. W ubiegłym roku, w imieniu Prezydenta Rzeczpospolitej Ptasiej, wysłałem mail do chyba wszystkich organizacji ornitologicznych i wielu przyrodniczych o wspólne wybory (pod egidą wspomnianej Rzeczpospolitej Ptasiej) Ptaka Roku. Wiadomo taka sytuacja, gdy wszyscy wspólnymi siłami byśmy się zajęli, miałaby dużą moc.
  Na około 20 mailów odpowiedział mi tylko STOP...

 • makroman

  Szkoda ładny ptak - ale skoro taka ciepłolubna, to ocieplenie klimatu powinno jej sprzyjać?

 • krogulec14

  Dzierlatce pewnie żyć nie dają przekształcenia w środowisku (zagospodarowanie miejsc występowania), drapieżniki.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci