Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Perkoz... długouchy!

krogulec14

 Od ostatniego lęgu perkoza rogatego w Polsce minęło już 28 lat. W związku z silnie malejącą populacją gatunku w krajach nadbałtyckich (w takiej Finlandii w ciągu 15 lat o ponad połowę spadła liczebność) nie zanosi się na to aby w najbliższym czasie wrócił do nas z lęgami. Lęgi tego pięknego perkoza były u nas izolowane, co samo przez się znaczy sporadyczne. Pewne znano tylko 4, z czego jeden nad jednym z augustowskich jezior, a trzy na stawach pod Białymstokiem. Na stawach koło Białegostoku bywa spotykany niemalże rokrocznie w sezonie lęgowym, ale lęgi już nie są stwierdzane. Sporadycznie bywa widywany w sezonie lęgowym też w innych częściach kraju, co jednak nie mówi nic o gniazdowaniu.

Jako, że lęgi perkoza rogatego były u nas niezwykle rzadkie, to weryfikowane są przez Komisję Faunistyczną. Perkozy rogate swoje gniazda budują razem, choć zazwyczaj pracę nad nim rozpoczyna samiec. Zwykle budowa gniazda zajmuje im od 4 do 7 lat, choć jak para solidnie "zakasa rękawy", to potrafi uwinąć się w 3 -4 godziny. Ptaki wysiadujące jaja, gdy sytuacja zmusza je do zejścia z gniazda, nakrywają je roślinnością.

PS. Podsumowując: lęgnącym się kiedyś w Polsce perkozom rogatym zapewne bardziej pasowałaby naukowa nazwa: Podiceps auritus znacząca tyle co perkoz długouchy. A to z tej przyczyny, że jako pary izolowane aby przysporzyć swoim partnerom rogi musiałyby pokonać setki kilometrów! Tyle bowiem miały do najbliższych osobników własnego gatunku.

-

PS. Bardzo mocno bazowałem na: Mokwa T., 2015 Perkoz rogaty Podiceps auritus, W. Chylarecki P., Sikora A., Cenian Z., Chodkiewicz T (red.), Monitoring Ptaków Lęgowych. Poradnik metodyczny. Wydanie 2. GIOŚ, Warszawa, s. 162 -165.

k3ft3xEg7ri3MUjTUgGG9uq2FuJ7r8tiWe3HbJwa

Perkoz rogaty, fot. Mateusz Matysiak   Mateusz Matysiak - Polish Bird Photos

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Piękny ptak.
    Ale Marku koniecznie musisz do postu dopisać post scriptum ;) bo ni jak nie rozumiem na jakiej zasadzie wiązać wymuszoną odległościami wierność partnerską z... długouszyzmem ;)

  • krogulec14

    Wstawione ;-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci