Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Męska sprawa

krogulec14

Nieco zażartowała sobie z mornela Matka Natura. Relacje damsko męskie u tego gatunku są naprawdę zaskakujące...

-

W 1988 roku, po czterdziestu latach przerwy, stwierdzono w Polsce, a konkretnie w Tatrach Zachodnich, lęg mornela. Poprzedni, znany lęg, w 1948 roku, odkryto w Karkonoszach. Stwierdzenie to nie jest zaprzeczeniem innych, być może po prostu niewykrytych lęgów. W porze lęgowej, w ostatnich latach, widywano mornele, poza Tatrami Zachodnimi, w Bieszczadach, na masywie Babiej Góry i w Karkonoszach. Jeśli chodzi o Karkonosze to znane są lęgi po czeskiej stronie i to blisko granicy. Oczekiwanie tam na powrót tam wydaje się być uzasadnione.

Mornel jest wybitnym góralem. Najlepiej się czuje na halach i łąkach upstrzonych głazami na płaskowyżach gór porośniętych niską roślinnością. Natomiast unika stoków gór.

Jako, że u morneli spodzie noszą samice, to gatunek nie jest terytorialny. Jak zapewne wiemy u tych ptaków panuje... pełna idylla. Samice tokują poszukując wolnych samców, Ci zaś, obdarowani przez samicę lęgiem, zajmują się tym co w ptasiej rodzinie, jaka by ona nie była, jest najważniejsze, czyli po prostu wysiadują jaja.

Gniazdem jest, jak to bardzo często u siewkowców bywa, niewielkie zagłębienie w ziemi. Samica, po uszczęśliwieniu swojego wybrańca trzema jajami, odlatuje sobie siną dal. Sina dal może wynosić kilka kilometrów, jak też i kilkaset kilometrów. Zdarzyło się, że samica uszczęśliwiwszy samca w Szkocji, udała się do południowej Norwegii, aby tam dać radość jaj (do inkubacji oczywiście) drugiemu.

Czasami, zapewne przy dobrym humorze, po drugim zniesieniu, samica pomaga partnerowi w wysiadywaniu jaj. Na tym kończy się jej ewentualna dobra wola. Wodzenie piskląt u morneli to jest wyłącznie męska sprawa!

-

Bardzo mocno bazowałem na: Chylarecki P., 2015 Mornel Charadrius morinellus, Chylarecki P., Sikora A., Cenian Z., Chodkiewicz T (red.), Monitoring Ptaków Lęgowych. Poradnik metodyczny. Wydanie 2. GIOŚ, Warszawa, s. 226 -229.

PS. Wikipedia podaje jako przyczynę karkonoskich morneli... polowania i zbieranie przez kolekcjonerów jaj. Myślę, że myśliwi powołujący się na tradycje myśliwskie powinni się wstydzić.

iKuhuPZMeaA97keKuC1ejxsHau6FxETfCPgvV8vt

Mornel. fot. Waldemar Wojdylak   Waldemar Wojdylak - Wildlife

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • akasza2

  Czas na wyprawę w Karkonosze. :)
  Ach te kobietki mornelki. ;)

 • krogulec14

  Akaszo, swego czasu rozglądałem się i... kicha ;-)
  A mornelki wyemancypowały się "na amen" ;-)

 • makroman

  dobra strategia w przypadku gdy gatunek jest dobrze przystosowany, ale z racji trudnych warunków mało liczny. w takim układzie samica może mieć w ciągu sezonu kilka lęgów, podczas gdy w innym układzie miała by maksimum dwa.

 • krogulec14

  Makroman, w tym cyklu samica mornela też zwykle składa 2 razy jaja.

 • goldenbrown

  Męska idylla, faktycznie;) Niby "bierz, co chcesz", ale potem "masz, co chciałeś, to twoje":))

 • krogulec14

  Iza Trojanowska swego czasu śpiewała: "Darmo nic" ;-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci