Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

O błotniaku łąkowym

krogulec14

Samcowi błotniaka łąkowego skoki w bok zdarzają się. Nie jest to oczywiście zaraz jakaś tam wielka zdrada, tylko troska o geny. W porównaniu z samcem muchołówki żałobnej poczuwa się do obowiązku i dokarmia pisklęta z obu gniazd...

-

Błotniak łąkowy w Polsce najliczniejszy jest na Mazowszu, zachodnim Podlasiu i północnej Lubelszczyźnie. Najrzadziej występuje na Pomorzu, w  województwie lubuskim oraz na Górnym Śląsku.

Gatunek ten preferuje rozległe, otwarte i płaskie przestrzenie krajobrazu rolniczego. Unika drobnej mozaiki pól uprawnych. Zagęszczenie błotniaka łąkowego w dużym stopniu uzależnione jest od ilości pastwisk w powierzchni użytków rolnych. W ostatnich latach coraz częściej zasiedla pola uprawne.

W skali całego kraju jest gatunkiem nielicznym. Przeciętne jego zagęszczenie w Polsce wynosi 0,01 pary na kilometr kwadratowy. Populacja błotniaka łąkowego oscyluje w granicach 2 000 -5 500 par lęgowych..

Wzrost liczebności tego błotniaka wiąże się z zasiedlaniem nowego środowiska jakim są pola uprawne. Ptaki te są jednak narażone na straty spowodowane pracami polowymi. Skutecznie zapobiega temu aktywna ochrona. Jego liczebności nie ograniczają warunki panujące na zimowiskach.

-

Bardzo mocno bazowałem na: Kuczyński L., Chylarecki P., 2012. "Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski. Rozmieszczenie, wybiórczość środowiskowa, trendy." GIOŚ, Warszawa

3sGfg6EPysz2feIV5sUB1sVeVjTjs996tbWJ0FLL

Błotniak łąkowy, fot. Szczepan Klejbuk Szczepan Klejbuk - Fotografia przyrodniczaszczepanklejbuk.fotoprzyroda.pl 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • nazumi13

  Pomyślałem, że zajrzę do Krogulca,
  choć on do mnie ostatnio nie zagląda
  i dowiem się czegoś ciekawego o życiu
  ptaków. I nie zawiodłem się :-)

 • krogulec14

  Nazumi, ograniczył mi się czas blogowy.
  Chorowałem ostatnio, łącznie z zabiegiem w szpitalu.
  Padł mi laptop...

 • makroman

  Podejrzewam iż widziałem go niedawno podczas rajdu trasą veloDunajec, ale byłem bez szkieł a z odległści nie mogłem rozpoznać. Do tego zaszył w uprawy i jedynie widziałem fragment grzbietu.

 • nazumi13

  Mam nadzieję, że już trochę z Twoim zdrowiem
  lepiej :-)

 • krogulec14

  Makroman, według "Atlasu pospolitych ptaków lęgowych w Polsce" w Twoim powiecie kilka par tego gatunku powinno być.

 • krogulec14

  Nazumi, dużo lepiej.
  Choć na Żywca w dalszym ciągu mam szlaban :-(

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci