Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Nauka wymaga poświęceń

krogulec14

Nie ukrywam, że mewy siwe najmocniej mi zaimponowały przy opisie bezpieczeństwa ptaków jak i ich obserwatorów znalezionym w "Monitoringu Ptaków Lęgowych". Oto on:

"W trakcie kontroli niektóre ptaki są dość agresywne i markują ataki na kark i głowę. Rzadko jednak dochodzi do bezpośredniego kontaktu, a jeśli już, uderzenia te nie są na tyle mocne i niebezpieczne, aby niezbędna była ochrona głowy kaskiem czy asekuracja kijem. Jeśli jednak nie chcemy być pobrudzeni odchodami, dobrze jest mieć w trakcie kontroli lęgowisk jakiekolwiek nakrycie głowy."

Jak widzimy nauka czasami wymaga naprawdę wielkich poświęceń...

-

Mewa siwa w Polsce jest bardzo nielicznym (jej liczebność wynosi 1700 -1800 par lęgowych) i jedynie lokalnie występującym gatunkiem lęgowym. 80 -85% ptaków gnieżdżących się w Polsce zasiedla środkową Wisłę. Wzrost liczebności zauważono jedynie na Śląsku i w Małopolsce. Od początku XXI wieku rozpoczęła również lęgi we wschodniej Polsce.

Mewę siwą możemy śmiało nazwać oportunistką lęgową. Łatwo dostosowuje się do różnych miejsc na lęgi. Są nimi między innymi skały, kamieniste brzegi, słone mokradła, wydmy, torfowiska, stawy, jeziora, dachy domów, pale, czy też konstrukcje budowlane w portach. W centralnej Polsce gnieździ się przede wszystkim w korytach Wisły, Bugu i Narwi. Są to najczęściej piaszczyste wyspy.

Pokarm mewy siwe zdobywają zwykle w odległości od kilkuset metrów do 3 -5 kilometrów (sporadycznie do 15 kilometrów) od gniazda. Ptaki te zachowują niewielkie terytoria lęgowe, które w zależności od miejsc wynoszą 80 -400 metrów kwadratowych. Swoich terytoriów bronią także mewy nie biorące udziału w rozrodzie (są nimi zwykle najmłodsze i najstarsze osobniki). Mewy siwe mogą się gnieździć pojedynczo, jak i w koloniach, których znajdują się tysiące par. Na środkowej Wiśle najczęściej spotykane są kolonie lęgowe liczące od 3 do 40 par. Odległości pomiędzy gniazdami bywają różne, od 2 -3 metrów w niskiej trawie do 200 -300 metrów w piasku. Mewa siwa jest towarzyska i chętnie gnieździ się na obrzeżach kolonii śmieszki czy rybitwy rzecznej.

Mewy siwe przywiązują się do miejsc lęgowych.Nie dość, że zakładają gniazda niemal w tych samych miejscach co w ubiegłym roku, to corocznie bronią takich samych terytoriów. Po utracie lęgów (drapieżnictwo, powodzie, pojawy meszek) powtarzają je. Zdarza się, że pary potrafią powtórzyć lęgi aż czterokrotnie (czyli mają aż pięć prób lęgowych!), choć najczęściej rezygnują po drugiej próbie lęgowej.

-

Bardzo mocno bazowałem na: Bukaciński D., Bukacińska M., 2015 Mewa siwa Larus canus, W. Chylarecki P., Sikora A., Cenian Z., Chodkiewicz T (red.), Monitoring Ptaków Lęgowych. Poradnik metodyczny. Wydanie 2. GIOŚ, Warszawa, s. 286 -292

rYmphbzd5rkyXbwgem0dEuBFlPCrNnVifBROoy4C

Mewa siwa, fot. Mateusz Matysiak   Mateusz Matysiak - Polish Bird Photos 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Ciekawe, nie wiesz, gniazdują na Wiśle w okolicach Krakowa czy może ujścia Dunajca?

  • krogulec14

    Nie wiem. Wiem za to, że mewy siwe mają miejsca lęgowe nad Dunajcem. Tak jak zresztą wiele innych ciekawych gatunków.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci