Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Kurka wodna Chełmońskiego

krogulec14

Nie ukrywam, że mam zamiar co drugi tydzień wyciągnąć coś z "Dwunastu srok za ogon" i prezentować na blogu ptaki z obrazów mistrzów. Do Staszka zadzwoniłem, wyjawiłem Mu swój plan i otrzymałem zgodę. Plan skorygował mi jednak Robert Dejtrowski, pisząc do "Zimorodka van Gogha" taki komentarz, że nie oparłem sią aby nie użyć go na blogu w formie wpisu. Oto on:

"Ptaków na obrazach różnych jest sporo, u samego Chełmońskiego można niemal zilustrować pół atlasu ptaków. Jakby ktoś miał okazję być w Warszawie, to w Muzeum Narodowym robią specjalne zajęcia dla dzieci o zwierzętach na obrazach. Byłem na nich kiedyś jak mój Pisklak miał z 6 czy 7 lat. I poprawiał panią, że to jest gęś a to kaczka, bo przewodnik pomylił :)
Nie zobaczycie tylko "Kurki wodnej", od lat wisi w gabinecie dyrektora muzeum :)
Moja przyjaciółka miała kiedyś zabawną przygodę. Poszła na wagary by pozwiedzać Muzeum. Wiecie jak to jest, raz w tygodniu, wejście jest bezpłatne. Ale Muzeum czynne tylko do 16. Po szkole nie dojedzie. więc zrobiła rachunek sumienia i wybrała muzeum. Ogląda coś tam i nagle słyszy jak obok przeprowadzają wywiad, z ówczesną dyrektorką, jak się okazało. I słyszy jak ona mówi, że młodzież nie interesuje się sztuką i rzadko przychodzi do muzeum. Więc dziewczę, zawsze miało charakterek wtrąca się w pół zdania.
- Jak to nie? Ja na wagary poszłam, żeby tu przyjść.
Mikrofony zostały więc skierowane na nią, ku... hmmm pewnym niezadowoleniu dyrektorki.
Po rozmowie dziennikarze zaproponowali, by jakoś zrewanżować się dziewczynie, pokazać coś niezwykłego. Na to ona bez chwili namysłu.
- Słyszałam, że w Warszawie jest "Kurka wodna" Chełmońskiego a nie mogę jej znaleźć?
- No właśnie Pani Dyrektor, gdzie jest "Kurka wodna"?
Rak na twarzy...
- Eeeeeeee, w moim gabinecie...
- A możemy?
I widziała :D "

Jak łatwo się domyślić część planów na następny wyjazd do Warszawy już mam. Na pewno odwiedzę wspomniane przez Roberta Muzeum Narodowe!

 kurka.wodna.chelmonski

Józef Chełmoński "Kurka wodna" 1894. Olej na płótnie. 133 x 198,5 cm. Muzeum Narodowe w Warszawie

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • szymek_50

    Kurka wodna! Dobry tekst.

  • krogulec14

    No bo kurka wodna Robert Dejtrowski jest bardzo zdolny w wielu dziedzinach :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci