Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Krótka młodość kropiatki

krogulec14

Bohaterka dzisiejszego wpisu jest wielkości szpaka. Ze względu na to, że zamieszkuje podmokłe tereny z bujną roślinnością zielną i dość skryty tryb życia jest dość trudnym do zobaczenia gatunkiem ptaka.

-

Kropiatka jest nielicznym, miejscami średnio licznym, gatunkiem lęgowym na wschodzie Polski i bardzo nielicznym, miejscami nielicznym, na zachodzie kraju. Jej występowanie ma charakter plamowy. Najliczniej występuje na Bagnach Biebrzańskich, w dolinie Narwi, nad Zbiornikiem Siemianówka, na torfowiskach koło Chełma, w okolicach Zalewu Szczecińskiego, nad Jeziorami Świdwie i Dąbie, na Międzyodrzu, oraz w dolinie Noteci i w ujściu Warty.

Optymalnymi miejscami lęgowymi dla gatunku są podmokłe łąki i torfowiska położone na obszarach zalewowych, starorzeczach jak i na bagnach. Istotne znaczenie dla występowania kropiatek ma obecność terenów płytko zalanych porośniętych gęstą roślinnością zielną.

Kropiatka jest gatunkiem terytorialnym. Terytoria bywają niewielkie (330 -800 metrów kwadratowych), choć ptaki użytkowują 2 -3 razy większe powierzchnie. Gniazda sąsiednich par bywają oddalone od siebie 45 -70 metrów, choć mogą być znacznie bliżej (10 -15 metrów).

Kropiatki gniazda zwykle budują nad płytką wodą, choć czasami zdarza się w miejscach suchych. Odbywają zwykle dwa lęgi. Ich pisklęta cechują się sporą zaradnością. Po ośmiu, dziesięciu godzinach od wyklucia się ostatnich piskląt wszystkie opuszczają właściwe gniazdo. Po trzech dniach samodzielnie zdobywają pożywienie. Młode kropiatki szybko muszą się uczyć życia, bo po trzech tygodniach zostają przegonione przez własnych rodziców z ich... terytorium! W wieku siedmiu tygodni zaczynają latać.

-

Bardzo mocno bazowałem na: Lontkowski J, Jedlikowski J., 2015 Kropiatka Porzana porzana, W. Chylarecki P., Sikora A., Cenian Z., Chodkiewicz T (red.), Monitoring Ptaków Lęgowych. Poradnik metodyczny. Wydanie 2. GIOŚ, Warszawa, s. 189 -194.

 Vc983ia8Pqw59FvZKTykrxdUWmtqTGA50b8BoYLC

Kropiatka, fot. Waldemar Wojdylak   Waldemar Wojdylak - Wildlife

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • fusilla

    No proszę jakie dzielne pisklaki! Wojownicy o życie wręcz!

  • krogulec14

    Szybko się uczą :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci