Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Jak cienki i suchy badyl

krogulec14

Chyba każda osoba wchodząca na "Plamkę mazurka" wie, że najmniejszą czaplą w Polsce jest frapujący ze wszech miar bączek. Chyba wszyscy wiemy, że jest trudno go dostrzec gdyż ukrywa się w gąszczu trzcin i świetnie się w nich maskuje. W niebezpieczeństwie przybiera postać ochronną. Staje się wówczas długi i cienki jak suchy badyl.

-

Bączek w Polsce jest bardzo nielicznym gatunkiem lęgowym. Jego liczebność w naszym kraju szacuje się na 700 -1000 par lęgowych. Najliczniej  występuje w Wielkopolsce, Małopolsce, na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie. Na Pomorzu i Mazurach występuje punktowo.

Najczęściej zasiedla jeziora, glinianki, torfianki, żwirownie, starorzecza, bagna w dolinach rzek oraz zbiorniki zaporowe. Czasami zamieszkuje zbiorniki pokopalniane, oczka wodne czy nadrzeczne łozowiska. Czasami zamieszkuje zbiorniki wodne wewnątrz dużych miast. Przykładem może być Jezioro Wilanowskie w Warszawie. Największy wpływ na wybór miejsca na gniazdo ma obecność roślinności szuwarowej (z częścią szuwarów z ubiegłego sezonu) i odpowiedni poziom wody w czasie lęgowym. Gniazda najczęściej umieszcza w trzcinowiskach, szuwarach, na krzewach i drzewach rosnących w wodzie lub w bezpośrednim jej sąsiedztwie.

Samce bączka są terytorialne. "Szczekaniem", jak i rozpoczęciem budowy gniazda usiłują do siebie zwabić samice. Obszar terytorium bączka mieści się w granicach 3,2 -12,4 hektarów. Bączek, w odróżnieniu od bąka, jest gatunkiem monogamicznym. Gnieździ się pojedynczo, lub w bardzo luźnych koloniach. Gniazda poszczególnych par bywają oddalone od siebie od 3 do 50 metrów.

Gniazdo, każdego sezonu nowe, kończy budować para. Jeśli tylko warunki na to pozwolą, to budowane one jest corocznie w tym samym rejonie. Wysiadywaniem jaj zajmuje się zarówno samiec jak i samica. Tak samo się dzieje z ogrzewaniem i dokarmianiem piskląt.

-

Bardzo mocno bazowałem na: Flis A., Betleja., 2015 Bączek Ixobrychus minutus, W. Chylarecki P., Sikora A., Cenian Z., Chodkiewicz T (red.), Monitoring Ptaków Lęgowych. Poradnik metodyczny. Wydanie 2. GIOŚ, Warszawa, s. 349 -353.

TW0BUy0QfP1rMQJ9wiYG0hzJefbzm9IwjO49Rd6p

  Bączek (samiec), fot. Jacek Wierzejski

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • makroman

  Faktycznie łatwiej go usłyszeć niż dostrzec.

 • goldenbrown

  Niedawno byłam na urlopie w górach i czasem zdarzało mi się słyszeć ciekawy ptasi odgłos, coś dosłownie, jak "tłit tłit tłuit"... Nie mam pojęcia, co też to za ptasior był, ale bardzo mi się podobał:)

 • krogulec14

  Makroman, można by rzec, że to... prawo bączka ;-)

 • krogulec14

  Goldi, to ciut za mało bym mógł pomóc w odróżnieniu gatunku ;-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci