Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Głuszec, na krawędzi wymarcia

krogulec14

Jeśli gdzieś słyszę o "planowanej gospodarce zwierzętami łownymi", albo o jakichś tam "limitach" i temu podobnych sprawach, to we mnie budzą się spore wątpliwości. Dość dobrze pamiętam słowa Lecha Wilczka mówiące o dramacie jaki się rozegrał w latach 80-tych w Puszczy Białowieskiej:

"Ludzie zaślepieni żądzą trofeum wystrzelali ostatnie samce głuszców. Osamotnione głuszyce jeszcze przez kilka lat gorączkowo krążyły po puszczy w poszukiwaniu partnerów. W okresie godowym zatracały instynkt samozachowawczy, zalatywały do leśniczówek, do zagród wiejskich a nawet na dziedziniec technikum leśnego w Białowieży. Otumanione potrzebą rozrodu przysiadywały w pozach kopulacyjnych przed ludźmi - podobnie jak to czynią pozbawione koguta kury. Stawały się łatwym łupem."

Nie ukrywam, że nie znalazłem żadnego słowa o ewentualnym rozliczeniu sprawców owego polowaneczka.

O tym, że sytuacja głuszca w Polsce staje się coraz gorsza pisał już w XIX wieku Władysław Taczanowskki: "W wielu lasach za mojej już pamięci zaginął zupełnie, jak np. w Łęczyńskich, i w krótce zapewne stanie się bardzo rzadkim w kraju, jeżeli nie będzie więcej oszczędzanym, i lasy nie przestaną ulegać coraz większemu zniszczeniu." Niestety, słowa naszego wybitnego ornitologa był głosem wołającego na puszczy.

 -

Obecnie głuszec zasiedla w Polsce tylko cztery izolowane miejsca, a jego populacja  szacowana była w 2013 roku na 430 -530 kogutów. Gatunek ten zamieszkuje tylko Puszczę Augustowską (24 -30 osobniki), Puszczę Solską (110 -140 osobniki), Bory Dolnośląskie (45 -50 osobników) i Karpaty (270 -320 osobników). Populacja karpacka zasiedla: Tatry (50 -70 osobników) Babią Górę (35 -40), pasmo Policy(około 40), pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim (1 -5), Beskid Żywiecki 70 -80) i Beskid Śląski (40 -50).

Od lat 80-tych ubiegłego wieku, poza wspomnianą Puszczą Białowieską, głuszce zniknęły w Puszczy Knyszyńskiej, oraz w Sudetach.

Od kilkunastu lat trwa w Polsce reintrodukcja gatunku. Rozpoczęto ją w 2004 roku w nadleśnictwie Wisła w Beskidzie Śląskim, pięć lat w paśmie Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim i w nadleśnictwie Ruszów, a w 2013 roku w Puszczy Augustowskiej. Wytypowano również cztery miejsca w których podjęte zostaną działania mające na celu przywrócenie do nich tych ptaków.

Ciąg dalszy niebawem.

-

Bardzo mocno bazowałem na: Zawadzka D., Zawadzki J., Keller M., Żurek Z., Ciach M., 2015 Głuszec Tetrao urogallus, W. Chylarecki P., Sikora A., Cenian Z., Chodkiewicz T (red.), Monitoring Ptaków Lęgowych. Poradnik metodyczny. Wydanie 2. GIOŚ, Warszawa, s. 145 -153..

Cytaty: Lech Wilczek "Kuny domowe"

Taczanowski W. 2012 (reprint) "Ptaki krajowe" Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne

yeF99BX4t71vnPKiWZ7OL60DOeGGilxKXnvudTh61

"Dwugłowy wojownik" - głuszec, fot. Marcin Lenart    www.birdwatching.pl/galerie-autorskie/413-marcin-lenart

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • jol-ene

  to smutna lektura przed snem :(

 • makroman

  Czyli jeszcze kilka trofeów da się "pozyskać"... nie jest źle!
  Informacja dla myśliwych, powyższe zdanie jest przekąsem, czyli rodzajem ironii (mam nadzieję że słowo ironia już rozumiecie)

 • goldenbrown

  Tak, przygnębiające to.. Ale dobrze, Marku, że piszesz o takich sprawach, poszerza to naszą wiedzę na temat realnego stanu polskiej przyrody.

 • krogulec14

  Jol-ene, zaczynają się polowania na co niektóre gatunki ptaków, stąd taka akurat tematyka.

 • krogulec14

  Makroman, zabicie głuszca na Białorusi kosztuje 300 (bodajrze) dolarów. Ochotników (po rosyjsku: ) z Polski nie brakuje. A we wspomnianej Rosji też naszych głuszcowych turystów nie brakuje.

 • krogulec14

  Goldi, i o coś takiego też mi w tej tematyce (polowań itd) się rozchodzi.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci