Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Coraz częstsze białych czapel czuby

krogulec14

Po wielu latach przerwy spowodowanych bezlitosną rzezią sprawioną, w XIX i w pierwszej połowie XX wieku, przez myśliwych* pierwsze lęgi czapli białej w Polsce wykryto dopiero w 1997 roku w dolinie Biebrzy. Powoli populacja tego gatunku wzrosła w Polsce do ponad 158 par lęgowych (nie licząc ptaków z Lubelszczyzny).  

Czapla biała nie wykazuje większych zachowań terytorialnych. Gniazduje pojedynczo jak i kolonijnie, często z innymi gatunkami ptaków, takimi jak czapla siwa, kormoran czy ślepowron. Gniazda jej w koloniach są bywają oddalone od siebie nawet do 300 metrów. Są też jednak kolonie, w których gniazda są znacznie bliżej, zaledwie kilka metrów od siebie. Nie wykazuje żadnych zachowań terytorialnych na żerowiskach. W zależności od zasobności żerowisk oddala się od gniazd o 2 do 15 kilometrów.

Gniazda czapli białej budowane są w trudno dostępnych miejscach. Miejsca lęgowe sadowione w łozowiskach zbiornika Jeziorska i doliny Biebrzy znajdowały się na wierzbach (na wysokości 1,5 -4,5 metra) rosnących w wodzie o głębokości do jednego metra. Dodatkowo dostęp do nich utrudniały koryta rzek. Natomiast w trzcinowiskach budowane były, podobnie jak w łozowiskach, w miejscach zalanych do jednego metra. Gniazda w stałych koloniach bywają wykorzystywane przez następne lata.

Pisklęta w dwudziestym dniu życia swobodnie poruszają się po sąsiednich gniazdu gałęziach, bądź w trzcinowisku. Po następnych dwudziestu uzyskują zdolność lotu. Pomimo to dalszym ciągu karmione są przez oboje rodziców w gnieździe. Pisklęta z rodzicami pozostają do jesiennych wędrówek razem.

* bywały lata gdy w ciągu jednego roku dla kilku piór zabijano nawet 200 000 ptaków nie przestrzegając czasu lęgów. Ot taka jedna z może mniej chwalebniejszych tradycji myśliwskich...

Bardzo mocno bazowałem na: Janiszewski T., Świętochowski P., 2015 Łyska Ardea alba, W. Chylarecki P., Sikora A., Cenian Z., Chodkiewicz T (red.), Monitoring Ptaków Lęgowych. Poradnik metodyczny. Wydanie 2. GIOŚ, Warszawa, s. 362 -366.

dkDOY9zaXn8o5SGdHSVxHMUV73v4fCdUSCqFraiD

Czapla biała, fot. Grzegorz Zimny   www.grzegorzzimny.pl 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • fusilla

  Białej czapli nie widziałam nigdy, ale siwą widuję coraz cześciej u nas nad jeziorem! :-)))

 • makroman

  Znałem takich co strzelali czaple jeszcze pod koniec lat 90-ych XX wieku.

 • krogulec14

  Fusillo, prędzej czy później dotrą i nad Twoje piękne jezioro :-)

 • krogulec14

  Makroman, czapla (siwa), wraz z kormoranem, nad stawami rybnymi pozbawiona jest ochrony przez cały rok. Nawet podczas sezonu lęgowego.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci