Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Ptak... ogrodnika!

krogulec14

Rudzik, o czym niebawem się przekonamy, jest gatunkiem leśnym. Chociaż nasza kultura widzi go chętniej w innym środowisku. W ogrodzie. W... tajemniczym ogrodzie! Wikipedia też przytomnie zauważa, że "Rudzik jest stosunkowo mało płochliwy i zdarza mu się towarzyszyć ogrodnikowi kopiącemu w ziemi. Kiedy ogrodnik robi sobie przerwę, rudzik potrafi usiąść na wbitym w ziemię szpadlu lub innym narzędziu i wypatrywać pożywienia."

Pewnie każdy ogrodnik robiący zakupy w Auchan wie, że w logo tego marketu jest oczywiście rudzik. W temacie ogrodu pozostając musimy pamiętać, że Mistrz Górnoreński, kto wie czy czasem nie w dziele swojego życia, w "Rajskim ogrodzie" umieścił między innymi rudzika.

Jak widzimy rudzik jawi nam się jako... ptak ogrodnika!

-

Rudzik najliczniej w Polsce występuje w Karpatach, na Pogórzu Karpackim oraz w lasach Górnego Śląska. Najrzadszy jest w rolniczym krajobrazie Wielkopolski, Kujaw, wschodniego Mazowsza i Lubelszczyzny.

Gatunek ten zamieszkuje właściwie wszystkie typy lasów. Preferuje jednak większe kompleksy leśne o bogatej rzeźbie terenu, jak i urozmaiconym składzie gatunkowym drzew. Wybiera wilgotniejsze partie lasów.

Rudzik w Polsce jest licznym gatunkiem lęgowym. Przeciętne jego zagęszczenie w kraju wynosi 3,75 pary na kilometr kwadratowy, choć w optymalnych warunkach lasów górskich owo zagęszczenie jest kilkakrotnie wyższe. Populację gatunku szacuje się u nas w granicach 1 100 000 -1 250 000 par lęgowych. W Polsce (+12,6), jak i w Europie (+10) rudzik wykazuje umiarkowany wzrost populacji.

Liczebności rudzika nie ogranicza dostępność miejsc lęgowych. Większy wpływ na jego liczebność mają, w kraju zimuje niewielki procent populacji, ostre zimy na zachodzie Europy. Podobnie rzecz się ma z zimującymi tam kapturkami, kopciuszkami czy śpiewakami.

Źródło: Kuczyński L., Chylarecki P., 2012. "Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski. Rozmieszczenie, wybiórczość środowiskowa, trendy." GIOŚ, Warszawa 

 HYS5Yw7219vJOf0cgr0JMMkvard2o8ZKtzyUmVeF

Rudzik (ze strzyżykiem) ("Kumple znad rozlewiska"), fot. Mateusz Matysiak   Mateusz Matysiak - Polish Bird Photos 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
 • stradovius

  Piekne zdjęcie znad rozlewiska.

  PS
  Obrzycko to całkiem ciekawe miasto, byłem na rowerku w poniedziałek :)
  Widziałem chyba wszystko co istotne. Tylko drga z Szamotuł delikatnie pisząc pozostawia dużo do życzenia...

 • krogulec14

  Stradovius,
  Obrzycko ma też całkiem ciekawą historię. Drugi raz prawa miejskie uzyskało dzięki staraniom Janusza Radziwiłła. Tak, tego Janusza Radziwiłła :-) W 1793 roku liczyło 1,7 tys mieszkańców i było większe od pobliskich Szamotuł, Wronek, Czarnkowa czy Obornik (wymienione miasta ratusza takiego nie mają). A kościół to robota Pompeo Ferrariego (najlepszy architekt XVIII wieku w Wielkopolsce) i Rogera Sławskiego (jednego z najlepszych architektów w Wielkopolsce przełomu XIX i XX wieku).
  Rejon Dróg w Szamotułach obiecuje do 16.08.2017 wyremontować drogę...

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci