Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Narażona na wyginięcie

krogulec14

Za kilkanaście dni pojadę na Zlot do Słońska. Na pewno będę obserwował swoje ukochane czajki. Te niezwykle piękne i bardzo ciekawe ptaki już teraz mocno są narażone na... wyginięcie!

-

Czajka jest jeszcze średnio licznym, choć lokalnie już niestety nielicznym gatunkiem lęgowym pastwisk, a także innych otwartych terenów. Najliczniej występuje na Podlasiu i północnym Mazowszu. Najmniej liczna jest na Pomorzu, ziemi lubuskiej i terenach górzystych.

Optymalnym miejscem dla czajki są pastwiska. Zajmuje także podmokłe łąki kośne oraz pola uprawne występujące w pobliżu wspomnianych pastwisk. Unika natomiast lasów, szczególnie wielkich kompleksów oraz otwartych przestrzeni w pobliżu terenów zabudowanych.

Czajka, jak już wspomniałem, jest w Polsce średnio licznym gatunkiem lęgowym. Przeciętne jej zagęszczenie wynosi 0,34 pary na kilometr kwadratowy. Zagęszczenie gatunku w północno-wschodniej części kraju jest kilkakrotnie wyższe niż w zachodniej. Populacja czajki waha się w granicach 95 000 -120 000 par lęgowych. Wykazuje w Europie (-16,3%) i w Polsce (-41,4%!) długoterminowy spadek liczebności. Liczna do niedawna czajka kwalifikuje się obecnie do umieszczenia wśród gatunków narażonych.

Czajka, ze względu na szybki spadek populacji została zakwalifikowana do kategorii VU. Czyli jak już wcześniej zauważyłem, jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Najistotniejszymi przyczynami wymierania czajek są: utrata najlepszych siedlisk (pastwisk, a także łąk) i olbrzymie straty w lęgach, 

Część pastwisk uległa zniszczeniu przy budowie wałów przeciwpowodziowych, pracach przy korytach rzek i melioracji. W wyniku tego w miejscach przesuszonych łąk i pastwisk powstają pola uprawne. Na wskutek zaniechania wypasu bydła pastwiska zarastają. Ocieplenie klimatu ogranicza wiosenne roztopy. W ilości wody,jak też i w czasie trwania. Zmiany siedliskowe zwiększają i tak bardzo wysoką już presję drapieżników, a w szczególności lisów. Działalność drapieżników przyczynia się do tego, że wiele optymalnych miejsc czajki nie zasiedlają.

Czajka sama nie podoła obecnym zagrożeniom. Konieczne dla niej jest zachowanie istniejących miejsc lęgowych. Niezbędny też jest odstrzał lisów, których populacja w ostatnich latach nadmiernie wzrosła na skutek stosowania szczepionki przeciw wściekliźnie.

Źródło: Kuczyński L., Chylarecki P., 2012. "Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski. Rozmieszczenie, wybiórczość środowiskowa, trendy." GIOŚ, Warszawa

 

3M6CkAfSXCh3WtbhfdD3iTwtRL983I86v95xJ5Yb

Czajka, fot. Marcin Łukawski   www.marcinlukawski.pl 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • pawlis40

  To skoro szczepionka jest winna nadpopulacji lisa, to może zamiast odstrzału lisów REZYGNACJA Z TYCH PIEPRZONYCH SZCZEPIONEK?!!

 • goldenbrown

  @pawlis40 - nie wierzę, ze jakikolwiek urzędnik na to zezwoli. Trzeba szczepić i tyle, tak unia każe, tak robią ..:(
  Podobnie - osuszanie łąk, torfowisk (!!!), to jest makabra.
  Pamiętam czajki z wakacji na wsi, codzienny przedwieczorny odgłos tych ptaków.. A naszym dzieciom, czy wnukom zostaną już tylko atlasy przyrodnicze.

 • makroman

  Nie zrezygnują ze szczepionek bo na obszarach wiejskich normą są psy i koty puszczone samopas, do tego kuny, jeże i wiewiórki. Pierwszy przypadek wscieklizny pośród ludzi i odpowiedzialny urzędnik idzie siedzieć a volksdeutsh zaitungi zeszmacą go do imentu.

 • krogulec14

  Pawlis, jak widzisz Makroman Ci odpowiedział. Myślę, że skoro muszą być te szczepionki, to niechby zawierały jakiś... środek antykoncepcyjny ;-)

 • krogulec14

  Goldi, ewentualnie filmy przyrodnicze...

 • krogulec14

  Makroman, no to pozostaje chyba tylko regulacja spustem dubeltówki.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci