Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Lot nad bocianim gniazdem

krogulec14

Niewątpliwie jednym z najciekawszych tematów XV Zlotu Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej będzie "Dokąd poleciały lubuskie bociany" - który omówi nam wybitny znawca zagadnienia, profesor Leszek Jerzak z Uniwersytetu Zielonogórskiego

-

Bocian biały jest średnio licznym gatunkiem lęgowym na Podlasiu, oraz na Warmii i Mazurach. W poszczególnych wioskach, takich jak Żywkowo czy Pentowo, liczebność tych ptaków osiąga nawet 45 par. W pozostałych częściach kraju bocian ten jest już nieliczny. Populacja tego gatunku w ostatnich latach oscylowała w granicach 41 000 -52 500 par lęgowych. Najwyżej, nad poziomem morza, udane lęgi ptak ten miał w Sudetach na wysokości 560 metrów, w Bieszczadach 600, a w Tatrach 820 metrów nad poziomem morza.

Pomimo tego gatunek zdecydowanie unika pasm górskich. Omija też lasy oraz centra miast. Bocian biały najchętniej buduje gniazda w osiedlach ludzkich na słupach elektrycznych (w 2004 roku stanowiły one 59% wszystkich gniazd), domach (19%), drzewach (17%), a także na kominach. Najczęściej żeruje na łąkach, pastwiskach, w uprawach niskich roślin, na mokradłach i płytkich zbiornikach wodnych. W uprawach zbożowych żeruje tylko podczas prac polowych.

Bocian biały gniazduje w koloniach, jak i pojedynczo. Samotne pary narażone bywają na ataki intruzów chcących przejąć gniazdo. Bójki te, w zależności od charakterów stron, trwają od kilku minut do kilku dni. Efekty tych walk bywają różne, czasami kończą się śmiercią jednego z walczących osobników, zmianą partnerów czy też zniszczeniem lęgu.

W zależności od zasobności terytorium w pokarm bocian przemierza różne odcinki od gniazda (w czasie gdy na Pomorzu średnia odległość od gniazda do żerowiska wynosiła 830 metrów, to na Dolnym Śląsku już 1,9 kilometra, a w Dani nawet 4 kilometry). W miarę jak rosną pisklęta odcinki te się odpowiednio wydłużają (z 400 metrów w chwili wysiadania jaj, do 700 metrów na kilka dni przed wylotem piskląt). Jak też i czas zdobywania żeru przez rodziców.

Gniazdo bociana białego w pierwszym roku ma zwykle około 80 centymetrów średnicy i 20 -40 centymetrów wysokości. Po wielu sezonach lęgowych "rozrasta" się ono do 2 metrów średnicy i wysokości. Jak wiemy ptaki te przywiązują się nie tyle do partnerów ile do swoich gniazd. Udokumentowany został przypadek jednego z ptaków, który w tym samym gnieździe wyprowadzał lęgi przez 19 lat!

Bardzo mocno bazowałem na: Profus P. Jerzak L. 2015 Bocian biały Ciconia ciconia W. Chylarecki P., Sikora A., Cenian Z., Chodkiewicz T (red.), Monitoring Ptaków Lęgowych. Poradnik metodyczny. Wydanie 2. GIOŚ, Warszawa, s. 420 -423.

 AoKJUVxFTXqbpxRa1r8BzBuB9Ia3LbbdOT0wJCy6

Bocian biały ("Tymczasem o poranku..."), fot. Jakub Spodymek   www.jakubspodymek.pl 

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci