Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Na drobne ptaszki chciwie się rzuca

krogulec14

W ubiegłym roku pominąłem opis modraszki z "Ptaków krajowych" chyba tylko dlatego, że Władysław Taczanowski opisał ją dość krótko. Spójrzcie zresztą sami:

"Przebywa po wszystkich lasach, głównie w liściowych i mięszanych, równie jak w obszernych sadach i ogrodach. Na zimę częścią przyłącza się do stadek zbiorowych, częścią razem z bogatką i ubogą tuła się przy zabudowaniach. Stad nie trzyma się ściśle, lecz zawsze im towarzyszy w rozprószeniu. Prócz owadów jada przez jesień i zimę dużo rozmaitych nasion, do których jądra dobiera się odmiennym sposobem od innych gatunków, to jest nie kuje w nie, jak dwie wyżej wymienione (sikora uboga i czubatka), lecz, tak samo trzymając je w łapkach, szczypie dzióbem, dopóki nie rozłupie. Chciwie się także rzuca na drobne ptaszki. Odzywa się głosem świergoczącym: sirrr-sirrr... jemiołuszkę przypominającym; samiec dość dobrze śpiewa.

Gnieździ się w rozmaitych dziupelkach nizko i wysoko, niekiedy także w dziurach skał i murów."

Właściwie w tym tekście, poza jednym wyjątkiem, nie ma nic czego byśmy nie znali. Jednak ten wyjątek jest bardzo ciekawy, bo nam o modraszce mówi: chciwie się także rzuca na drobne ptaszki.

Niedawno dowiedzieliśmy się ładnych historii o bogatce. A to upolowała przy karmniku(!) Bogu ducha winną czeczotkę, a to polowała na nietoperze. A przecież o jej krwiożerczości w "Ptakach krajowych" Władysław Taczanowski opowiadał: "na drobne ptaszki częściej się niż inne odważa, pożera na wolności postrzelone, i zbiera krew po śniegu rozlaną."

Kto wie, może teraz nadejdzie kolej na modraszkę aby pokazała nam na co tak naprawdę ją stać ;-) 

5UBfXqUzMreTR9eAWJ0av6kYxeKJSiWbDeExaX79

Modraszka, fot. Dorota Karpińska   

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • fusilla

    Modraszek u nas nie widziałam, za to w tym sezonie zimowym rozpanoszyły się strasznie sroki u nas, o przepedziły większość małych ptaszków. Czasem tylko sikorki do nas wpadają, ale po rudzikach i mazurkach ani sladu! ;-(

  • krogulec14

    Trochę dziwnie z tym brakiem modraszek. To są takie wszędobylskie sikory.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci