Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Z myśliwego... ofiara

krogulec14

Sójka jest licznym i dość równomiernie rozmieszczonym w Polsce gatunkiem leśnym. Najliczniejsza jest w Borach Dolnośląskich, lasach lubuskich, w lasach Gór Świętokrzyskich i Borach Stobrawskich. Nieliczna jest natomiast w regionach rolniczych o niskim stopniu zalesienia.

Odpowiadają jej wszystkie typy lasów. Nie odgrywa większego znaczenia ich wielkość. Preferuje lasy wyżynne i o urozmaiconej rzeźbie terenu. Od niedawna jest coraz częstsza w parkach i na cmentarzach. Unika natomiast otwartych przestrzeni.

Sójka w Polsce jest gatunkiem licznym, poza wspomnianymi już regionami rolniczymi, gdzie jest średnio liczna. Przeciętne jej zagęszczenie w kraju wynosi 1,51 pary na kilometr kwadratowy. W optymalnych warunkach dochodzi ono kilku par na kilometr kwadratowy. Populacja jej waha się w granicach 430 000 -510 000 par lęgowych. Jest zatem sójka naszym najliczniejszym gatunkiem lęgowym spośród ptaków krukowatych. Trend gatunku w Polsce, jak i w Europie wykazuje umiarkowany wzrost wynoszący około 20% w ciągu ostatnich 10 lat.

Co kilka lat następują inwazyjne naloty sójek z północy Europy i z Syberii. Powrót tych ptaków następuje bardzo późno (od kwietnia do początków czerwca). Ten opóźniony powrót miał odzwierciedlenie w liczebności gatunku w 2005 roku, kiedy liczenie wykazało... ponad dwukrotnie większą średnią wieloletnią!

Sójka jest jednym z najważniejszych gatunków rabujących gniazda ptaków śpiewających. Nie jest wykluczone, że może mieć wpływ na liczebność kosa czy zięby. Czasami z myśliwego staje się jednak... ofiarą! Stanowi bowiem sporą część w diecie jastrzębia.

Bardzo mocno bazowałem na: Kuczyński L., Chylarecki P., 2012. "Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski. Rozmieszczenie, wybiórczość środowiskowa, trendy." GIOŚ, Warszawa

 GEsK8BXA2jH34XuaAoGkNuGP1bGeUNs56xeFNQmY

Sójka - "Sprzeczka", fot. Przemysław Wiśniewski   wisniewskiprzemek.blogspot.com 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Z tym kosem to był bym ostrożny - u siebie obserwuję zarówna spora liczebność sójek jak i mnóstwo kosów, ale nie wykluczam ze co poniektóre złożenia zostają przez sójki zniszczone.

  • krogulec14

    Coś w tym jednak musi być. Wiadomości czerpałem z "Atlasu pospolitych ptaków lęgowych Polski".

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci