Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Zajęte, listy prosimy wrzucać do reklamówki

krogulec14

 Modraszka nie ustępuje w pomysłowości wybierania ciekawych miejsc na gniazda samej bogatce. Jako (jedyny) przykład podam skrzynkę na listy pani Izy Engel ("Plamka mazurka" pozdrawia). Gospodyni na skrzynce umieściła napis "zajęte, listy prosimy wrzucać do reklamówki", a obok powiesiła wspomnianą reklamówkę.

Ta piękna sikora jest wspaniałym i mądrym rodzicem. Gniazdo urozmaica bardziej aromatycznymi częściami ziół, na przykład lawendy czy mięty. Robi to bynajmniej nie dla miłego zapachu, lecz dla zniszczenia uciążliwych dla piskląt bakterii, wirusów czy grzybów wrażliwych na olejki eteryczne ziół.

-

Modraszka jest licznym gatunkiem lęgowym w Polsce. Najliczniejszą jest w środkowej i południowej części województwa śląskiego i w województwie małopolskim. Obecność jej wiąże się w dużym stopniu z występowaniem drzew liściastych.

W zwartych lasach liściastych modraszka jest mniej liczna niż na ich brzegach, czy też w środowiskach mozaikowych. Unika rozległych pól ornych, jak i obszarów gospodarki intensywnej. Występuje chętnie w pobliżu człowieka; w gospodarstwach wiejskich, jak i w zabudowie miast, oczywiście pod warunkiem występowania drzew.

Przeciętne zagęszczenie modraszki w kraju wynosi 3,57 pary na kilometr kwadratowy. W sprzyjających miejscach liczba ta może wynosić nawet 10 par. Liczba par tych sikor w kraju oscyluje w granicach 1 000 000 -1 200 000 par lęgowych. W ostatnich dziesięciu latach liczba tych ptaków wzrosła o blisko 20%, podczas gdy w Polsce trend jej jest w ostatnich latach stabilny.

Ostrość zim i ilość nasion buka mają duże znaczenie na liczebność modraszki w Europie. Liczebność modraszki w dużym stopniu uzależniona będzie od temperatur w grudniu i styczniu. Jakiekolwiek czynności ze strony człowieka nie będą miały większego znaczenia. Lokalne populacje modraszki mogą być ograniczane konkurencją o miejsca lęgowe z większą bogatką. Rozwieszanie budek lęgowych nie wpłynie w istotny sposób na zwiększenie populacji tych sikor. Większy wpływ na ilość lokalnych populacji może mieć zimowe dokarmianie. Jednak bywa, że dokarmianie upośledza rozrodczość sikor korzystających z karmnika.

Bardzo mocno bazowałem na: Kuczyński L., Chylarecki P., 2012. "Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski. Rozmieszczenie, wybiórczość środowiskowa, trendy." GIOŚ, Warszawa

-

W sferze obyczajowości nasza modraszka nie ustępuje oplotkowanej niedawno na blogu pokrzywnicy. Partner, z którym buduje gniazdo, opiekuje się potomstwem, nie jest ojcem wszystkich piskląt! I niekoniecznie ozdabia mu głowę rogami sąsiad. Nieraz są to samce z rewirów położonych o kilka kilometrów od gniazda badanej pary, a czasami ojcami bywają także samce migrujące, które zatrzymywały się w okolicy dla wypoczynku. Nasza samica modraszki nie robi tego, że jest jakąś... rozpustnicą. Ona wie jak ważnym faktem w życiu jest mieszanie genów. Te skoki w bok odbywa nie dla zaspokojenia chuci, ale dla zachowania owych genów różnorodności...

 9WIOL4lOxKE9rICvhrRYLYKdRVAbt8Skl8UGUR5z

Świat modraszki skuty lodem, fot. Piotr Górny    Piotr Górny Wildlife Photography 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • archato

  To jednak bardzo blisko człowieka, skoro założyła gniazdo w skrzynce na listy. mam trudności z zaobserwowaniem ich w lecie, w zimie owszem, pojawiają się, ale potem znikają gdzieś w chaszczach.

 • krogulec14

  Podobnie jest ze mną. Często widuję je zimą, bo wówczas do nas się zbliżają. A wiosną spotkania z bogatkami stają się znacznie rzadsze.

 • makroman

  Owszem najdziwniejsze miejsca umie wybrać, choć i bogatka też wiele w tym względzie potrafi (często obserwuję ich lęgi, albo pozostawione gniazda po lęgach, na aparaturze pomiarowej) .

 • fusilla

  U mnie niestety sa wszystkie inne sikorki, ale modraszki jeszcze nie widziałam!

 • krogulec14

  Makroman, o bogatkach niedawno wspomniałem. Oczywiście są one również mistrzyniami w wybieraniu niekonwencjonalnych miejsc na gniazda :-)

 • krogulec14

  Fusillo, pewnie za dużo masz w lesie sosnowych drągowin. Modraszka tego nie lubi.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci