Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Skrzecząca inwazja ze wschodu

krogulec14

Kwiczoł zawsze będzie mi się kojarzył, z mistrzowskiego bombardowania intruzów swoimi... odchodami. Istota rozumna kwiczołowi ustąpi, odejdzie. Mniej błyskotliwa intelektualnie odejdzie zdrowo ufajdana. Kwiczoł, o czym będzie jeszcze mowa, tworzy luźne kolonie. Jest też ptakiem solidarnym. Jeśli sąsiad znajdzie się w tarapatach, to nie będzie siedział cicho, ale wraz z innymi ruszy mu na pomoc. Odejście potencjalnego prześladowcy od kolonii kwiczołów będzie czuć na sporą odległość. 

-

Kwiczoł we wschodniej Polsce jest licznym gatunkiem (w sadowniczych powiatach rawskim, grójeckim i sandomierskim jest wręcz bardzo liczny), podczas gdy w zachodniej jest już tylko średnio liczny. Taki stan rzeczy zapewne wiąże się z kolonizowaniem zachodniej Europy, która, jak można się domyśleć idzie ze wschodu. Swój podbój, który trwa już od półtora wieku, rozpoczynał zwykle od dolin rzecznych.

Lasy nie są tym elementem środowiska za którym kwiczoły przepadają. Za to małe lasy, śródpolne zadrzewienia czy sady otoczone polami drozd ten wręcz uwielbia. Toleruje w pobliżu swoich koloni obecność człowieka, ale bez przesady, nie spoufala się z nami tak jak kos. Po swoich przodkach lubi doliny rzeczne, gdzie występują w większej ilości łąki i pastwiska, gdzie czuje się jak ryba w wodzie.

Średnie zagęszczenie w skali kraju wynosi blisko 3 pary na kilometr kwadratowy. Lokalnie dochodzi do kilkudziesięciu par, w czym zapewne pomaga fakt, że kwiczoł tworzy kolonie lęgowe. Populację tego drozda w Polsce szacuje się na około 900 000 par lęgowych. Trend liczebności ptaka w Europie, jak i w Polsce jest stabilny.

Ekspansję kwiczołowi ułatwia zapewne spora umiejętność dostosowywania się do tworzonych przez człowieka warunków. Spory wpływ na rozprzestrzenianie się ma sprzyjający mu klimat. Zachowanie tradycyjnego rolnictwa, z jego mozaikami łąk, pól i pastwisk, oraz odpowiedni klimat będą miały największy wpływ na populację kwiczołów.

Źródło: Kuczyński L., Chylarecki P., 2012. "Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski. Rozmieszczenie, wybiórczość środowiskowa, trendy." G

-

A tytuł. No cóż, samice kwiczoła są bardzo tolerancyjne jeśli chodzi o śpiew swoich partnerów. Samce kwiczoła, w porównaniu z innymi drozdami naprawdę... skrzeczą.

u1APyRcqHA2VAGJdDDn3jCzPucpmnfCGJtVpgqe9

Kwiczoł, fot. Piotr Górny    Piotr Górny Wildlife Photography 

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
 • pawlis4

  Jaki kos na fotce? Kwiczoł :)!

  U mnie ostatnio kwiczoły zjawiły się. I w kontekście szkodliwości sroki atrybuty obronne kwiczoła mocno to kwestionują.

  Ale jednak kwiczoł kończy jako obiad dla drapola albo kocura. Jak kiedyś jak wracałem z kumpelą z siłowni ujrzeliśmy odgryziony łeb kwiczoła, a potem w drodze do uczelni zainspirowani rozmawialiśmy o ptakach (m.in. porównałem krakanie kruka do głosu wicedyrektorki z naszego liceum :)).

  Inna ciekawostka. Kwiczoł na Finlandii jest jednym tych zwierząt, które nie są chronione (nawet łownie). M.in. dlatego, iż wyżerają truskawki.

 • goldenbrown

  Kwiczoł to spryciarz, wie, jak się w życiu ustawić i gdzie najlepiej żerować;) No i poza tym ta jego "obrona" przed intruzami.. Powala:))

 • brokergg

  No to mam zadanie - nauczyć się rozpoznawać kwiczoła! No bo - takiej sroki, której u mnie dostatek (mam na stałe dwie parki z przyległościami) jest prawie trzy razy mniej niż kwiczoła, którego w ogóle nie kojarzę.
  A może go tu nie ma na Śląsku??
  Proszę o parę wskazówek - żebym prawidłowo rozpoznawał!:)
  Pozdrawiam!
  gregg

 • makroman

  Zgadza się - największe stada widuję na zapleczu zakładów przemysłowych w laskach łęgowych pomiędzy murami zakładów, wałem a korytem rzeki - miejscami sa ich setki - bałem się tego ataku, ale o dziwo to inteligentne ptaki i nie atakują fotografów czy przechodniów.

 • pawlis4

  @brokergg

  Kwiczoł wygląda podobnie jak drozd lub paszkot. Tylko w przeciwieństwie do nich ma całkowicie szare głowę i kuper oraz ogon czarny.

  Tutaj masz pożyteczną stronę jak wygląda poszczególny ptaszor:
  ptaki.info/kwiczo%C5%82

  @ makroman
  jak skapnęły się, że przechodzień nie chce z ich lęgu jajecznicy albo placka z dorosłych sztuków, to co będą marnować amunicję :)?

 • krogulec14

  Pawlis, finlandzkiej truskawkowej w... życiu nie ruszę! ;-)
  A błędy (dzięki, poprawiłem) przy pisaniu w galopie są chyba nie do uniknięcia...

 • krogulec14

  Goldi, Adam Wajrak w jednym z artykułów z podziwem pisał jak jeden... centralnie go trafił ;-)

 • krogulec14

  Gregg, odpowiedź Pawlisa, za co Mu dziękuję, jest wystarczająca.
  Pozdrawiam :-)

 • krogulec14

  Makroman, rozumiem, że to było wiosną :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci