Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Sąsiadka człowieka

krogulec14

Sroka jawi nam się jako sprzyjający kulturze ptak. To ona przyczyniła się do śmierci niewinnej kasztelanki w pięknej legendzie z Liwa. Sroka jest narzeczoną w "Ptasim weselu", w zwyczaju Łużyczan, który trwa znacznie dłużej niż polskie państwo. Nikt inny, jak ona, użyczył tytułu operze Rossiniego - "Sroka złodziejka". O niej pisał dzieciom Brzechwa. To właśnie ona jest wisienką na torcie w przepięknym, zimowym obrazie Claude Monet "Sroka".

Może nam się sroka wydawać hałaśliwym, pospolitym ptakiem. Ale zupełnie co innego zobaczymy, gdy zwrócimy na nią baczniejszą uwagę...

-

Patrząc na zagęszczenie sroki w Polsce widzimy bardzo wyraźnie zaznaczoną mapę większych miast i aglomeracji w Polsce. Nie jest to dziwne, gdyż od połowy XX wieku żyje ona coraz bliżej człowieka. Dobrze się czuje w tradycyjnym krajobrazie rolniczym z mozaiką pól, łąk, śródpolnych zadrzewień i gospodarstw rolnych. Unika natomiast terenów rolniczych intensywnie użytkowanych. Zdecydowanie omija większe kompleksy leśne i miejsca niezamieszkane przez ludzi.

Największe zagęszczenie sroki występuje na Górnym Śląsku i w pasie od Krakowa do Rzeszowa. Przeciętne zagęszczenie krajowe sroki wynosi 1,1 pary na kilometr kwadratowy. W optymalnych warunkach liczba ta podnosi się do kilkunastu par. Populację biało-"czarnej" elegantki szacuje się w Polsce na 350 000 par lęgowych. W ostatnich latach następował lekki wzrost liczebności tych ptaków.

Sytuacja sroki w najbliższych latach kształtować się będzie od sytuacji jakie zapanują w miastach. Duże znaczenie zapewne będzie mieć rozwój populacji wrony, zasobność pokarmu zimą, czy ilości drzew nadających się do gniazdowania. Obecność sroki w miastach może się przyczyniać do ograniczenia ptaków wróblowych.

Źródło: Kuczyński L., Chylarecki P., 2012. "Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski. Rozmieszczenie, wybiórczość środowiskowa, trendy." GIOŚ, Warszawa

-

Sroka jest bardzo charakterystycznym ptakiem. Odróżni ją nawet największy ptasi laik. Uważamy, że jest biało"czarna". Jednak w miejscu czerni dostrzeżemy więcej pięknych i ciekawych kolorów, jeśli tylko zwrócimy na nią baczniejszą uwagę...


jESWcwQ6vFpKBFvyPcdSgRAl4lZtKnWLx8j2mvM91

Sroka, fot. Robert Denst   www.birdwatching.pl/galerie-autorskie/3122-lisu 

Komentarze (14)

Dodaj komentarz
 • pawlis4

  Mój ulubiony ptaszek. I cieszy mnie, że Polska należy do tych chlubnych krajów, gdzie sroka jest chroniona, żaden idiota nie może jej prześladować, "ratować" śpiewający drobiazg i wmawiać niektórym jaki to inwazyjny ptak (życzyć tylko takiemu wjazdu na chatę hordy imigrantów z najgorszych wyobrażeń prawicy).

  I w mojej okolicy sroka (której rzeczywiście było sporo) i śpiewający drobiazg idealnie koegzystują, a nowa krew przybywa, więc osobiście mogę to obalić te bzdurne mity :).

  Ale przyznam się, że presja wrony na srokę jest. W Szczecinie to jakieś nędzne resztki. A jak byłem w Wiedniu i Berlinie, wron było w przyzwoitych ilościach - srok na odwrót. Na Litwie sroka jest trzecia na końcu liczebności krukowatych, na pierwszym wrona siwa.

  I jak jestem przy Litwie - tam także jest chroniona i się na nią nie poluje. I tak samo jest w USA.

 • fusilla

  No, kumoszki nasze kochane! Złodziejki karmy znajomego kota, którego dokarmia Ślubny! Sympatyczne ptaki, mimo wszystko! :-))))

 • fusilla

  Nio! Akurat w Teleekspresie zapodano sensacyjną wiadomość! Dropa widziano w Wielkopolsce!!!!!!

 • wojtas266

  To taka ptasia orka:)... kolorystycznie.

 • krogulec14

  Pawlis, może nie jestem aż tak bardzo sroczym entuzjastą, ale z zaciekawieniem czytałem Twój komentarz :-)

 • krogulec14

  Fusillo, widać media nie mają o czym trąbić :-) Drop co jakiś czas zalatuje do nas. Jest bardzo płochliwym ptakiem i zapewne ten hałas wokół niego nic dobrego mu nie musi wróżyć...

 • krogulec14

  Wojtas, ciekawe i trafne skojarzenie :-)

 • onibe

  parę razy słyszałem, że sroka bardzo tępi mniejsze ptactwo i że jej ekspansja generalnie nienajlepiej wróży drobnicy. Parę razy widziałem sroki posilające się padliną (np. dzika, sarny, zająca czy ptaków), ale nigdy nie widziałem sroki polującej. Ciekawe czy to legenda czy prawda? A że jest piękna to jasna sprawa, zjawiskowy ptak, tak jak szpak wiele zyskujący przy przyjrzeniu się detalom.

 • krogulec14

  Onibe, jednym słowem nie ma róży bez kolców :-)

 • holka7

  Piękne zdjęcie, sroka jest prześlicznie ubarwiona. Z tym polowaniem srok na mniejsze ptaki to niestety prawda; moja mama uratowała kiedyś młodego kosa przed niechybną śmiercią, dopadły go aż trzy sroki. Ale cóż, taka srocza natura.

 • pawlis4

  @onibe


  Pogląd o tępieniu mniejszego ptactwa jest zdecydowanie przesadzony i bliżej mu legendy. Tak, poluje na pisklaki, ale także powinno się o to czepiać wróble czy dzięcioły, które niszczą jaja i pisklaki innych ptaków (i nie zjedzą tego), czaple połykające kaczęta czy nawet boćka. W dodatku w takim samym stopniu poluje na gołębie, a tych nie ubywa. Wbrew temu co się mówi, to łupienie lęgów to zachowanie rzadkie. I w tej kwestii panuje dodatkowo u niej kanibalizm. W dodatku robiły to od tysiącleci i nagle miało by im się odwidzieć?

  Zresztą śpiewającemu drobiazgu bardziej zagraża chemizacja pól, unowocześnianie budynków, puszczone samopas koty czy wycinanie krzewów. A wszystko mogę potwierdzić, bo na moim osiedlu jest od cholery wróbli, sikor, przewijają się także pleszki, kopciuszki i drozdowate (w tym kwiczoły, które skutecznie odpędzają nawet kruka). A u mnie na tym samym osiedlu srok jest sporo, a zszokowało mnie, ile ich zgromadziło przy przewróconym śmietniku. I ptaki ze sobą koegzystują, mimo zapewnego łupienia gniazd (przypadek z grzywaczami z mojej choiny). I w całym Szczecinie ujrzy się sporo śpiewającego drobiazgu.

  Z kolei wrona ma negatywny wpływ na srokę. W Berlinie i Wiedniu wrony dominują, a sroki to rzadkość. I tu dramatyczne wideo i wiadomo, kto się cieszy ze spadku liczebności siwego czarnucha ;) - www.youtube.com/watch?v=CgUwGMf6HlM

 • krogulec14

  Holka, tym zdjęciem Robert Denst pokazał ile kolorów jest w "czerni" sroki :-)

 • pawlis4

  @krogulec14

  Bo jak się przypatrzy to ładna z niej ptica. Moja mama ostatnio zachwycała się jej ogonem. W sumie to byłby także ciekawy materiał na notkę :) www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,252680,19970722RP-DGW,Stara_panna_bez_ogona,.html

 • krogulec14

  Aby przeczytać musiałbym... wykupić abonament ;-)

Dodaj komentarz

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci