Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Największa z sikor

krogulec14

Zanim skreślę kilka zdań o największej i chyba najpiękniejszej z naszych sikor, napiszę zdanie o zdjęciu. Uważam, że trzeba mieć wyjątkowy wzrok, aby w kałuży wypatrzeć takie piękno i tak nam je pokazać.

-

Bogatka należy do najliczniejszych gatunków ptaków w Polsce. Jej populacja szacowana jest w Polsce w granicach 2 500 000 par lęgowych. Co istotne, w ostatnich latach następuje niewielki, ale ciągły, wzrost liczebności tych pięknych ptaków. Ta powszechnie lubiana i znana sikora występuje w całym kraju. Największa jej koncentracja występuje na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie.

Ta nasza największa sikora najmocniej związana jest lasami, choć najlepiej się czuje w urozmaiconym krajobrazie. Nieco mniej liczna jest środowiskach stworzonych przez człowieka: w parkach, sadach czy ogrodach. Nie lubi natomiast otwartych przestrzeni typu łąki, pastwiska czy pola. Remizy w tych środowiskach znacznie zwiększają jej liczebność. Wręcz nie cierpi terenów rolniczych intensywnie użytkowanych.

Na liczebność bogatki spory wpływ ma, ostrość zimy i (nie ukrywam, że to mnie zaskoczyło) urodzaj nasion buka. Bogatce nie są specjanie potrzebne zabiegi ochronne. Spory wpływ na wzrost jej populacji ma ocielenie klimatu oraz coraz większa lesistość kraju.

Bogatka chętnie zajmuje lęgowe budki. Jednak budki te nie mają jakiegoś istotnego wpływu na jej populację*. Istotniejszy wpływ na rozrodczość bogatek ma fakt dokarmiania ptaków zimą. Miłośnicy karmików będą zapewne zawiedzeni wiadomością, że wpływ ten jest... ujemny.

Źródło: Kuczyński L., Chylarecki P., 2012. "Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski. Rozmieszczenie, wybiórczość środowiskowa, trendy." GIOŚ, Warszawa

-

Bogatka z pewnością należy do najbardziej pomysłowych ptaków w wyszukiwaniu miejsc na gniazda. Pozwolę sobie przypomnieć kilka z nich: sławny już na "Plamce mazurka", choć nieco dziurawy, wiszący na płocie czajnik, drogowy pachołek, rury od ogrodzenia, słupy sygnalizacji świetlnej, słupy latarń, uliczne budki telefoniczne, stare pompy czy też hydranty. Jak widzimy pomysłowość tych sikor zdaje się nie mieć granic...

 

QemWe2BRBKQVqvP46FYPQDl0pv1YPlH8oGJdeotw

W naturalnym lustrze, fot. Piotr Górny   Piotr Górny Wildlife Photography

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • archato

  Do miejsc lęgowych sikorki bogatki dodam - autopsji - licznik gazowy: taki zewnętrzny, z żółtymi drzwiczkami. ma otworek w środku i tam sobie sikorka gniazdo założyła :-) Pozwolę sobie z Autorem się nie zgodzić tym razem. Najpiękniejsza polska sikorka to sikorka modra. Jest cuuudnaa! Nie mam aparatu, żeby pochwalić się zdjęciem, ale co roku je mam zimą na podwórku i dokarmiam, a jakże. Jest bardziej płochliwa od bogatki, ale kolorki śliczne :-)

 • makroman

  Ciekawi mnie ten ujemny wpływ dokarmiania - czy to kwestia nieodpowiedniej karmy (np. solone produkty pochodzące z ludzkich stołów) czy też działa to bardziej perfidnie, np. poprzez zwiększanie populacji innych ptaków, które z kolei ograniczają populację bogatek?

 • krogulec14

  Archato, oczywiście trzeba mieć swoje zdanie. A kolor blue jest super. Jak ukochany blues, czy Blues Express :-) O modraszce też niebawem coś skrobnę...

 • krogulec14

  Makroman, pojęcia nie mam ;-) Może niedokarmiane stają się bardziej "dzikie", a przez to sprawniejsze?

 • leapfrogg

  @makroman, nie wiem ile w tym prawdy ale spotkałem się z wersją mówiąca o tym, że nażarte/dokarmiane samce bogatki nie mają ochoty na.....

 • makroman

  Leapfrog - brzmi sensownie.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci