Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Wąsacz

krogulec14

Niektórym ludziom zdaje się, że przyroda jest workiem bez dna. Można w tym grzebać bez opamiętania, a jak się zostawi na chwilę w spokoju, to jak Feniks się odrodzi. Otóż nie zawsze tak jest, a dowodem na to może być drop. "Drop wąsacz", jak nazwał go w swoim "Myślistwie ptaszym" Mateusz Cygański. 

Drop w Polsce wymarł. Nie pomogła mu ochrona wprowadzona już w 1930 roku. Dla ptaka potrzebującego w życiu otwartych przestrzeni (jako ptak pierwotnie stepowy wymagał rozległych pól ornych, upraw zbóż) zwyczajnie w Polsce zabrakło miejsca!

Przyczyn tego stanu rzeczy było wiele. To, że ten i ów myśliwy nie oparł się pokusie (mięso dropia uważane jest za smaczną zwierzynę - donosił w "Ptakach krajowych" Taczanowski) i dropia zastrzelił, nie był najważniejszą przyczyną jego wymarcia w Polsce. Bardziej mu dokuczały inne, takie jak niepokojenie* (szczególnie groźne w czasie lęgów), intensyfikacja (chemizacja) rolnictwa, jak też rozdrabnianie siedlisk.

Do chwili obecnej nastąpiła jedna próba przywrócenia dropia naszej przyrodzie. Zakończyła się ona wręcz karygodnie. 13 grudnia do woliery z dropami wdarła się jakiś niespełna rozumu bestia, która wymordowała 9 osobników przeznaczonych do reintrodukcji. Powiadomiona milicja obywatelska zaniechała poszukiwań sprawców tłumacząc się... niewielką szkodliwością czynu!

Plany czy przymiarki do przywrócenia "wąsacza", czy jak woli Tyzenhauz, brodacza, były. I na tym zagadnienie się kończy.

A szkoda, bo wraz z tym zdają się maleć szanse na zobaczenie w Polsce takiej sceny:

"W początkach marca samce zaczynają raz po raz puszyć się, - opowiada nam w "Ptakach ziem polskich" o niezwykle malowniczych tokach dropi Jan Sokołowski - a w kwietniu i maju tokują na dobre i tak często, że nie tylko rano i nad wieczorem, lecz przez cały dzień. W tokowaniu wyróżnić można dwie fazy: pierwsza, to pewnego rodzaju dumne kroczenie, przy czym ogon poddarty jest w górę, a szyja silnie zgrubiała. Nabrzmiewa ona wskutek nadmuchiwania specjalnego worka, właściwego tylko samcom, służącego jedynie do nadania ptakowi większej okazałości podczas toków. Worek powietrzny ułożony jest równolegle do przełyku i ma ujście pod języczkiem. Drop z nadmuchaną szyją chodzi wytrwale równym, lecz szybkim krokiem i przemierza niekiedy w jednym kierunku około 2 km. Zwłaszcza gdy czuje się obserwowany, oddala się szybko, zakreślając duży łuk. Skoro spotyka po drodze samicę lub rywala, rozpoczyna drugą fazę tokowania. Zwalnia kroku, podnosi skrzydła w stawach łokciowych, a końce ich opuszcza ku ziemi, kładzie głowę na plecy, podobnie jak indyk, nadmuchuje szyję do ostatecznych granic, tak, że przy kątach dzioba rozstępują się pióra, a na ich miejscu pojawiają się dwa pasma gołej skóry. Równocześnie nastawia brodę i nagle stroszy pióra na całym ciele, pokazując ukryty poprzednio biały puch. Ponieważ drop zmienia co chwilę układ piór i białe partie puchu ukazują się lub giną, efekt jest zdumiewający, a widoczny z odległości do 3 km. Z daleka odnosimy wrażenie, jakby nagle zakwitł krzew tarniny lub dawano sygnały białą chorągwią. Efekt jest tym większy, że drop tokuje nie tylko wcześnie rano, lecz przez cały dzień, a najchętniej w pełnym słońcu..."

Byłoby szkoda, gdyby miał u nas występować tylko w opisach przyrody. W takich jak na przykład w "Umizgach" "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza:

I nie śmiejąc iść prosto, przysuwał się bokiem:
Jak strzelec, gdy w ruchomej, gałęzistej szopie,
Usiadłszy na dwóch kołach, podjeżdża na dropie,
Albo na siewki idąc, przy koniu się kryje,
Strzelbę złoży na siodle lub pod końską szyję,
Niby to bronę włóczy, niby jedzie miedzą,
A coraz się przybliża, kędy ptaki siedzą,

* Stres ma spory wpływ na przeżywalność dropi.

55fad5a57383c040299e5132d7bd0a1c

Drop, fot. Cezary Pióro   www.cezarypioro.pl 

822b274ec53a0cf852d34e7db0d66ab8

Tokujący drop, fot. Cezary Pióro   www.cezarypioro.pl 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • pawlis4

    Podobno to jeden z najcięższych ptaków.

    Ktosik tu na blogu wspominał, iż drop oryginalnie nie występował w Polsce, a jedynie przybył z związku ze zmianami rolnictwa (tak jak teraz szakal czy dawniej sierpówka).

  • krogulec14

    Pawlis, pomyłki przy takiej ilości postów są pewnie niewykluczone...

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci