Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Powrót białej czapli

krogulec14

Ostatnio chyba dość często zrzędziłem. Tych ptaków ubywa, tamte nie są chronione, a te są zagrożone całkowitym wyginięciem. Dziś, dla odmiany, zaprezentuję gatunek, który ostatnimi laty czuje się u nas coraz lepiej.

O czapli białej, bo to o niej dziś mówię, Władysław Taczanowski w "Ptakach krajowych" pisał:

"Przypadkowo tylko się pojawia, pojedyńczo, lub w małych stadkach z kilku sztuk złożonych w okolicach południowych Królestwa Polskiego, a mianowicie w Lubelskiem, na Podlasiu i w Sandomierskiem; zalatywania  dalej ku północy jedyny tylko przedstawia przykład okaz ubity w r. 1861 pod Łomżą i dostawiony przez P. RUCZA Gabinetowi Warszawskiemu. W ogóle u nas rzadsza od czapli purpurowej..."

Obecnie sytuacja czapli białej na tyle się poprawiła, że nie liczy się jej przylotów, ale ilość lęgów, które z roku na rok stają się liczniejsze.

-

Czapla biała najchętniej zamieszkuje rozległe bagna, bagniste doliny, zbiorniki wodne otoczone pasami trzcin. Gniazda zakłada w trzcinach, niskich krzakach i drzewach. Kolonijna, często gniazduje z czaplami siwymi, ślepowronami czy też kormoranami.

"Gnieżdżą się gromadnie po drzewach nadwodnych, w zaroślach po nizkich krzakach lub po kępach lub grondach, wśród rozległych trzciniaków, gdzie gniazda tuż jedne przy drugich zakładają. Robią je z suchych gałęzi i trzciny."

Od 1997 roku, po znacznie ponad stu latach przerwy, z powrotem jest lęgowa. Przylatuje do Polski w kwietniu i maju, odlatuje od lipca do października, choć coraz częściej u nas zimuje. Szacuje się ją na ponad 100 par lęgowych. Gnieździ się między innymi nad Biebrzą, zbiornikiem Jeziorsko oraz w Parku Narodowym Ujście Warty. Czapla biała żywi się zwierzętami wodnymi i bagiennymi a szczególnie owadami i małymi rybami. Oprócz tego drobnymi ssakami i młodymi ptakami.

-

Taki stan rzeczy, wielki powrót czapli białej, cieszy. Bo pamiętać trzeba o tym, że swego czasu masowo była zabijana dla kilku nad wyraz pięknych piór: "Strzępiaste barkówki samców bardzo są poszukiwane na kity ozdobne, które dotąd są na Wschodzie oznaką wysokiego dostojeństwa i wysoko cenione: dawniej bywały i w Europie używane za ozdoby rycerskie i płci pięknej."

O tym, że nie były to przelewki mówią liczby. W dobre lata zabijano nawet i 200 000 tych ptaków.

Nie darmo w "Panu Tadeuszu" Adam Mickiewicz pisał: 

Konfederatka biała, a na niej pęk gruby
Drogich piórek, były to białych czapel czuby
(Na fest kładnie się tylko kitka tak bogata,
Której każde pióreczko kosztuje dukata).

 XCA1JoW8YlMsg26EfvbUEKolmkPiIM3GGUnHy03L

Czapla biała, fot. Łukasz Jabłoński

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • goldenbrown

    Myślę, że nie ma co się martwić, że czapla się u nas dobrze czuje;) Oby nie przyszły na nią gorsze czasy!
    Pozdrowienia:))

  • krogulec14

    Goldi, nie muszę Cię zapewniać, że ja bardzo z tego się cieszę :-)
    Pozdrawiam :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci