Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Pisklę z prostym dziobem

krogulec14

"Francuscy naturaliści utrzymują, że w ogrodach owocowych zrządza znaczne szkody w dojrzałych jabłkach, wiele ich psuje dobierając się do pestek, na które ma być bardzo chciwym; - pisał o krzyżodziobie świetkowym w "Ptakach krajowych" Władysław Taczanowski. I zaraz się odciął od tej niedorzeczności - nigdy mi się nie zdarzyło w kraju naszym słyszeć aby się ktokolwiek na to uskarżał, ani też coś podobnego spostrzedz."

Nie będziemy wnikać jakie zioła jarali francuscy naturaliści, albo jakie tanie winka spijali. Jednak widać, że Taczanowski szpakami musiał być za młodu karmiony i na takie plewy nabrać się nie dał...

-

Krzyżodziób świerkowy zamieszkuje bory iglaste, zwykle świerkowe. Gniazdo umieszcza zwykle na świerku, na wysokości 4 -5 m.

"W Karpatach zaczyna się gnieździć, - czytamy dalej we we wspomnianych już "Ptakach krajowych" - według postrzeżeń hr. WODZICKIEGO, od końca Stycznia, a częściej w Lutym i Marcu. Gorliwy ten ornitolog krajowy zajmujące pod tym względem postrzeżenia podaje w "Wycieczce ornitologicznej w Tatry i Karpaty Galicyjskie" (1851), gdzie, prostując podania autorów niemieckich BECHSTEINA, NAUMANNA i BRECHMA utrzymujących, że ma się słać tylko na szczytach drzew, powiada, że często znajdował ich gniazda na kilka stóp od śniegu lub ziemi, umieszczone na młodej drzewinie, i twierdzi, że w górach galicyjskich gnieździ się rzadko przy wierzchołkach, lecz częściej w połowie kilkunastoletniego świerka. Utrzymuje także, że samica sama tylko wysiaduje. U nas zapewne gnieździ się także w tym samym czasie, spotykałem bowiem w Augustowskiem młode w początku Maja, od pewnego już czasu wywiedzione; lecz zapewne bywają i późniejsze, gdyż w Czerwcu i w Lipcu widuje się młode niezmieniające jeszcze odzieży. W ogóle jednak mało się lęgną w Królestwie; najwięcej w Augustowskiem i w południowych okolicach Guberni Radomskiej, gdzie jest najwięcej lasów świerkowych."

W Polsce regularnie, choć nielicznie, odbywa lęgi w górach i na północnym wschodzie, gdzie występuje przez cały rok. Sporadycznie gniazduje również w innych regionach. W czasie nalotów inwazyjnych jest liczny. Odżywia się przede wszyskim nasionami drzew iglastych, głównie świerka.

Ptak przesiaduje na drzewach iglastych z szyszkami, często na ich szczycie. Chętnie przelatuje z drzewa na drzewo, siada także na ziemi lub na szczytach górskich szałasów. Lot ma bardzo szybki, płytko falisty. Lata w luźnych stadach. Poza sezonem lęgowym żyje głównie w stadach.

-

Krzyżodziób świerkowy ma oryginalny drugi człon nazwy naukowej: curvirostra. Jak wiemy łacińska curva to nic innego jak krzywy. Rostrum natomiast znaczy tyle co dziób. Połączenie obu, jakże ciekawych, wyrazów daje nam... pierwszy człon nazwy polskiej ptaka. Curvirostry nie mają w nazwie pozostałe nasze krzyżodzioby: sosnowy i modrzewiowy.

Warto pewnie dodać jeszcze ciekawostkę. Krzyżodzioby na świat przychodzą z... prostym dziobem. Wykrzywia im się on gdy zaczynają samodzielnie dobierać się do nasion w szyszkach.

eTDK4iRX1lYpzl78wFKghBb9AwMQW9BZi3HjM7OJ

Krzyżodziób świerkowy, fot. Mateusz Matysiak   www.mateuszmatysiak.pl 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Świetne ptaki, nieraz obserwowałem ale nie umiem rozróżnić gatunków.

  • krogulec14

    Na palcach jednej ręki mogę zliczyć spotkania z... papugą naszej szerokości geograficznej :-(

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci