Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Wilga - Oriolus oriolus

krogulec14

Na koniec (tym razem absolutny) przedstawię wilgę z opisu profesora Sokołowskiego jaki znajduje się w "Ptakach Polski". Jest on krótki, ale też i bardzo treściwy:

"Cechy rozpoznawcze: ptak nieco większy od szpaka. Upierzenie jaskrawożółte lub zielone. Skrzydła i część ogona czarne. Fletowe głosy. Przeważnie ukrywa się wysoko w koronach drzew. Płochliwa i trudna do zaobserwowania.

Pospolita w całym kraju wśród wysokich drzew liściastych, zwłaszcza topoli, rzadziej w lasach iglastych. Głosy: miły, donośny śpiew samca iglijo, zofija, poza tym samiec i samica odzywają się przeciągłym skrzekiem kre, kwe. Pożywienie owady i jagody. Gniazdo: misternie uwity "koszyk" z łyka, zawieszony w rozwidleniu poziomej i wysoko osadzonej gałęzi. Jaja: 3 -4, na białym tle ciemnobrązowe lub czarne plamki. Przylot z początkiem maja, odlot w sierpniu i wrześniu. Wymiary: długość całego ciała 23 cm, rozpiętość skrzydeł 44 cm, skrzydło złożone 15 -16 cm, ogon 9 cm, waga 68 -78 g."

 MMiNoeaSu5VFVh46SfkpdHXCVt9CW4Fj1RuTCWK6

Wilga, fot Jacek Poddobiński   www.birdwatching.pl/galerie-autorskie/2023-jajacek44 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • akasza2

  No właśnie, trudna do zaobserwowania.

 • makroman

  Kiedyś widywałem je na terenie swojej pracy - miałem nadzieję że się tam osiedlą, ale nic z tego. Zresztą ostatnio prowadzone prace (głównie wiosną) skutecznie wypłoszyły stamtąd także kukułki. Zostały jedynie pustułki.

 • krogulec14

  Akaszo, zobaczyć dla mnie kukułkę, to żaden problem :-)

 • krogulec14

  Makroman, może rzeczywiście te prace wypłoszyły pozostałe ptaki...

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci