Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Jak to z wróżbą deszczu u wilgi bywa

krogulec14

Kończy się powoli ciepłe Lato Wilgi 2015. Zapewne sporo z Was zastanawia się, jak to jest z tym wieszczeniem deszczu przez wilgę. Odpowiedź znalazłem w "Ptakach ziem polskich" profesora Jana Sokołowskiego. Oto ona:

"Gdy wilga odzywa się w lipcu lub sierpniu, możemy być pewni, że za kilka godzin, jutro lub najdalej na trzeci dzień będzie deszcz. Biologicznie można tłumaczyć to tym, że w suchych okolicach Afryki rozpoczyna się okres rozwoju roślin i rozmnażania ptaków w porze deszczowej. Gdy zbierają  się chmury lub zanosi się na deszcz, wówczas ptaki afrykańskie zaczynają śpiewać i wić gniazda. Ponieważ wilga jest ptakiem pochodzenia afrykańskiego , zwiększenie się wilgotności w powietrzu wywołuje u niej nastrój wiosenny, objawiający się śpiewem. Zaznaczyć należy, że na przepowiedniach wilgi możemy tylko w lipcu i sierpniu. Natomiast w maju i na początku czerwca nie są one pewne, gdyż w tych miesiącach wilga rozmnaża się, zatem stale jest w nastroju wiosennym i śpiewa bez względu na pogodę. Często śpiewa również bezpośrednio po deszczu."

I tym deszczowym akcentem kończymy wyjątkowo ciepłe i suche lato 2015 roku. Niebawem zawita do nas barwna Jesień Pustułki.

dnAWf65oPGgmcrikb56Vx9I6RQaglkcAchFOKDVD

Wilga, fot. Tomasz Skorupka   tomaszskorupka.blogspot.com 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    A tego nie wiedziałem...

  • krogulec14

    Na Facebooku sugerują żeby tego zbyt mocno się nie trzymać :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci