Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Zofijo, chodź na piwo

krogulec14

Podobno w jakiejś części Wielkopolski śpiew wilgi interpretowany jest na: "Zofijo, chodź na piwo". Przyznaję, że na wyobraźnię się nie uskarżam, ale ani Zofii w fletowym śpiewie wilgi nie słyszę, ani tym bardziej tego piwa nie wychwytuję...

-

Wilga jest w Polsce średnio licznym gatunkiem lęgowym. Jest zdecydowanie mniej liczna na północy kraju, jak też i w górach. Najchętniej zamieszkuje luźne drzewostany (brzegi lasów liściastych i mieszanych, parki, ogrody).

Istotną rolę dla występowania wilgi mają dostatecznie wysokie temperatury. Ptakom tym sprzyjają "ciepłe" lata, jak też i niskie w sezonie lęgowym opady deszczu. Najchętniej wybiera miejsca o zróżnicowanym krajobrazie: skraje lasów, drobne śródpolne zadrzewienia z łąkami, pastwiskami, ugorami. Preferuje krajobraz o urozmaiconej rzeźbie o wysokości do 400 metrów nad poziomem morza.

Szacuje się, że populacja wilgi w Polsce liczy niecałe ćwierć miliona par lęgowych. W Europie wilga ma stabilny trend. W Polsce charakteryzuje się trend o umiarkowanym wzroście.

Pomimo, że klimat na północy Polski nieco hamuje wzrost populacji wilgi, to nie ma on wielkiego  dla niej znaczenia. Istotniejsze mogą być czynniki jakie są na zimowiskach wilg, które znajdują się we wschodniej części Afryki Równikowej.

-

Źródło: Kuczyński L., Chylarecki P., 2012. "Atlas pospolitych ptaków lęgowych Polski. Rozmieszczenie, wybiórczość środowiskowa, trendy." GIOŚ, Warszawa

jVJyJeNDI2B5GoxaQEAR3hAVXqIvBmKxJLkVUZkD

Wilga, fot. Dorota Makulec   www.dorotamakulec.pl 

Komentarze (11)

Dodaj komentarz
 • makroman

  Czasami obserwuję w Tarnowie, jak dla mnie zbyt rzadka.

 • krzysztof70-36

  Marku, w dzieciństwie, 70 lat temu, w małej wśród polnej olszynce, spotkałem żółtego ptaka i nie wiedziałem jak się nazywa (nie było wówczas Twojego bloga}. Mój ojciec, z mojego opisu i próby zagwizdania ptasiej melodii, orzekł że to wilga. Później, wielokrotnie ją słyszałem i dźwięk do dziś pamiętam. Pasuje do podanego zawołania, ale w innej kolejności. Zofijo, na piwo chodź. To ma być rozkaz a nie zaproszeni...:-)

 • pawlis4

  Co do tych temperatur jest to w Europie jedyny gatunek wilgowatych i bardziej preferują siedliska do tych z Afryki, Ameryki Pd., pd. USA...

 • akasza2

  Ale na piwo można iść. ;)

 • krogulec14

  Makroman, u Ciebie jest znacznie częstsza niż u mnie :-)

 • krogulec14

  Krzysztofie, interpretacja jest swobodna :-) Czyli może to być rozkaz dla Zofiji wyjścia na piwo :-)

 • krogulec14

  Pawlis, fakt, z tą naszą wilgą to nam się upiekło, że chociaż jedną mamy :-)

 • krogulec14

  Akaszo, można :-)

 • p.ageena

  Z tym piwem nie słyszałam :) Super!

 • p.ageena

  Aha i zgadzam się, że to jednak jest rozkaz. Na piwo chodź! Przywołanie jest stanowcze :)

 • krogulec14

  Ale dziewczyna wildze odpowiada takim zdecydowanym: "łee"! :-)

Dodaj komentarz

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci