Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Paradoks dudka

krogulec14

Dudek w moich oczach jest jakiś taki... skomplikowany. Spójrzcie na niego sami: szału w ubarwieniu jego nie ma. Powagę wyglądu wyraźnie psuje czubek. A pomimo tego uważam dudka za jednego z najpiękniejszych w Polsce ptaków. Przytakuje mojej uwadze Taczanowski pisząc o nim w "Ptakach krajowych": "Przy skromności ubarwienia jest jednym z najozdobniejszych ptaków krajowych z powodu sutego czuba, którego ciągle rozwija i składa."

Zasiedla skraje starych drzewostanów, zwłaszcza wierzb, aleje w pobliżu pastwisk, łąk i pól, rozległe śródleśne polany i zręby. Można też go spotkać w większych parkach na skraju miast. Gniazdo najczęściej zakłada w dziuplach - szczególnie chętnie w głowiastej wierzbie, a także pod korzeniami, w szczelinach budynków. 

"Gnieździ się w Maju, jak się wyżej powiedziało, po dziurach i dziuplach; - dopowiada Taczanowski - wyjątkowo jednak zdarzają się przykłady gnieżdżenia się w pustych i odosobnionych budynkach wiejskich."

Przylatuje do nas w kwietniu, odlatuje we wrześniu i październiku. W Polsce jest nieliczny. Zjada większe owady i małe bezkręgowce.

"U nas wszędzie przez lato pospolity lecz nieliczny; - czytamy o nim w "Ptakach krajowych" - przylatuje w pierwszej połowie Kwietnia, a przed 15 Września odlatuje."

Młode dudki niepokojone wystrzykują w kierunku zagrożenia z gruczołu kuprowego ciemnobrązowy płyn o nieprzyjemnej, piżmowej woni. Ptaka dość często widujemy jak chodzi po ziemi i lata nisko nad nią. Jego lot przypomina nieco lot nietoperza.

"Bardzo ostrożny, - mówi o dudku Taczanowski - nie dopuszcza na widoku człowieka do siebie, z wiosny wabi się głosem monotonnym: hup-hup-hup, przyjemnie się po lasach rozlegającym, prócz tego wydaje mocne chrapliwe syczenie."

O tym jak jedzono młode, bądź spasione, dudki tym razem nie opowiem.

KafomnrpDbZ07lcD2zuMeakPbJ5GK8WtakllEoCd

Dudek, fot. Szczepan Klejbuk   Szczepan Klejbuk - Fotografia przyrodnicza   szczepanklejbuk.fotoprzyroda.pl 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    A w moich okolicach praktycznie go brak, szukałem w różnych siedliskach ale znaleźć się nie udało.

  • krogulec14

    U mnie jest ich stosunkowo sporo. Ostatnio nawet nie szukam ich. Wystarczy świadomość, że są.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci