Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Dookoła Wojtek

krogulec14

O tym, że bocian biały na "Plamce mazurka" jest ptakiem szczególnym mówią między innymi cyfry. Bociana tego najczęściej opisałem z wszystkich ptaków, jest to o nim 84 wpis. O drugim jerzyku napisałem raptem 28 razy. Mogę więc chyba śmiało zaryzykować powiedzenie, że jak dookoła Wojtek krążę nad tym, jakże wdzięcznym, tematem.

O niesamowitości tego ptaka na pewno dużo mówi fakt, że w starożytnej Tesalii zabójcę bociana karano tak samo jak zabójcę człowieka!

Pamiętacie słowa Fizjologa "O ptaku dudku"? Bocian biały jest równie wspaniałym ptakiem. Karmi swoich niedołężnych rodziców, czyści im gniazda. Starożytni Rzymianie tak mocno w to wierzyli, że prawo zobowiązujące dzieci do opieki nad starymi rodzicami nazwali "lex ciconaria". Czyli prawem bociana.

Bociana Rzymianie poświęcili Junonie, opiekunce rodziny. Sejmiki bocianie były interpretowane jako sądzenie i karanie niewiernych samic. Egzaminowano też zdolność do dalekiego i trudnego lotu młode, tegoroczne bocianki.

Bocian dość mocno osiadł w symbolice chrześcijańskiej. Skrzyżowane nogi ptaka, jak na poniższym zdjęciu, przypominają grecką literę "X". X jest pierwszą literą od Χριστος, czyli Chrystus. Na krzyżu w kształcie tej litery rozpięto świętego Andrzeja.

Bocian jest symbolem Zmartwychwstania. Pojawia się, gdy przyroda po zimie budzi się do życia. Jest też symbolem samego Chrystusa. Ptak, tak jak kiedyś Syn Boży, chodzi po świecie i oczyszcza go ze zła. Czyli z węży, owadów i innych uciążliwych człowiekowi stworzeń.

Z tą wersją bociana jako czyściciela świata kłóci się nieco historia Antygony, córki króla Laomedona. Antygona ta, jakkolwiek piękną kobietą, pozbawiona była instynktu przetrwania. Powiedzieć wprost, że ma piękniejsze włosy od Hery, to trzeba było rozumu nie mieć. Naczelna zołza Olimpu groźniejsza była od najjadowitszej żmii! Toteż piękne włosy Antygony rozpełzły się po świecie jako węże, a królewna w bociana zamieniona ruszyła za nimi. W końcu w czasach mitologicznej Grecji też porządek być musiał!

O tych co uważali, że od samego spojrzenia tego ptaka można zajść w ciążę opowiem innym razem...

Literatura: "Słownik symboli" Władysław Kopaliński Wiedza Powszechna 1990

PS. Niedziela, godz. 9.35, TVP2, Artur Homan "Kraina tysiąca bocianów".


W5yvJn6kCfUDzBGuSNMuWsQvTTSX3IQOMvi5YAtf

Bocian biały, fot. Robert Babisz   www.birdwatching.pl/galerie-autorskie/2211-karp1225 

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • pawlis4

  Zabawnie czytało mi się wpis Taczanowskiego, gdy opisywał niechęć chłopów do tego przereklamowanego ptaka (pisklojad, zjada nawet własne dzieci, partnera zmienia co roku, na pewno bym cosik znalazł, ale nie chce mi się :)). Pewnie te niskie liczebności w innych częściach Europy to pewne te czasy ponurego zabijania drapieżników.

  Przypomniały mi się "Sceny z życia smoków", gdzie to chyba jedyny przypadek w Polsce bociana jako tego "złego".

 • krogulec14

  Nie jedyny. Dwa lata temu Jolanta Chyłkiewicz napisała "Bocian, czyli zły ptak" :-)
  nauka.newsweek.pl/bocian--czyli-zly-ptak,103427,1,1.html
  Wiem dlaczego nie czytam Newsweeka :-)

 • pawlis4

  Bo pokazuje prawdziwy dziob Wojtka , a wielu ignorantom to nie podoba robienie czarnego PR-u teoretycznie sympatycznemu ziwerzakowi (wspomniałeś niegdyś jak jeden chciał oskarżać Wajraka za rzecz po imieniu, czyli nazwanie bielika ścierwojadem) :).

  To tak jak z hieniami i Królem Lwem niszczącym ich reputacje, gdzie w naturze lew jest większym kutafonem (w filmie w sumie także).

  Przypomniały mi się cykl rozowjowy bajkowego niemowlaka wymyślony na studiach. Rodzice wpierw bzykają, dzieciak rodzi się w kapuście, potem na to pole przylatuje bociek i przynosi pod właściwy adres. Plus zeszło to nam na rejony rasistowskie - bocian biały przynosi białe dzieci, bocian czarny przynosi czarnoskóre dzieci, a azjatyckie przynosi... hm...tu problem .

 • krogulec14

  Babka poleciała po bandzie skrajności. Nie zadała sobie trudu obiektywności. Mogła pokazać ptaka jakim rzeczywiście jest, ale chyba zbyt mocno chciała stworzyć... oryginalny wizerunek. A szkoda, wielu znawców zagadnienia miała do dyspozycji.

 • makroman

  Ło matko, bo to tak było, żemsie po łonce za sianem schylała, a ten pierun bocion, tak na mnie łypnął okiem, comsię potem w stogu z kieckom na łbie ocknęła... no i stond to dzieciontko...
  ;-D

 • krogulec14

  :-)

 • pawlis4

  img2.demotywatoryfb.pl//uploads/201506/1433931909_rd6nvy_600.jpg

  :)

 • krogulec14

  :-D

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci