Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Władca trzcinowisk

krogulec14

Ubyło nam dawnych gatunków sokołów, oj ubyło. Nie ma już, jak nazywał dzisiejszego bohatera, ksiądz Gabriel Rzączyński, sokoła wodnego, nie ma też, jak mianował go ksiądz Stanisław Jundziłł, sokoła błotnego. Takie nazwy swego czasu miał błotniak stawowy, władca trzcinowisk. Inne stare miana tego ptaka to jastrząb pospolity (ksiądz Kluk) i kania mała (Mateusz Cygański). Najbliższy obecnej był błotniak błotny hrabiego Tyzenhauza.

Jak na władcę trzcinowisk przystało w sezonie lęgowym przebywa tam gdzie jest odpowiednio duży pas trzcin, lub innych zarośli wodnych. Czyli najszybciej spotkamy go w tym czasie nad zarośniętymi stawami (rybnymi też), jeziorami i starorzeczami. Tam, na ziemi, czasem nisko nad nią zakłada swoje gniazdo.

Nie jest łaskawym władcą. Poluje chętnie na zamieszkujące podmokłe tereny żaby, gady, ryby (spory procent stanowią martwe), myszy, jaja i pisklęta ptaków wodno-błotnych. Chętnie i często opuszcza swoje terytorium i rusza na podbój bliskich łą i pól. Tam często czekają na niego gryzonie. Potrafi upolować ssaki do wielkości piżmaka, a ptaki do powszechnie nam znanej śmieszki.

O jego polowaniach i pokarmie Taczanowski w "Ptakach krajowych" pisał:

"Żywi się głównie żabami, myszami, polnikami, młodemi ptakami i jajami; szczególniej znaczne wyrządza szkody w gniazdach płatków wodnych i błotnych, które wtenczas głównie odszukuje, gdy samica jest nieobecna na gnieździe. Kaczkę na  jajach siedzącą póty napastuje, póki jej nie zgoni. W porze lęgowej jaj główną jego żywność stanowią i każdy prawie w tym czasie bywa niemi powalany, a ubity jajami womituje. Drobne jaja całkowicie połyka, większe po rozbiciu skorupy wypija; tak jest na nie łakomy, że nawet innym błotniakom wyjada. Porywa także kryjące się po trawach i twardo dosiadające ptaki jak: bekasy, przepiórki i kuropatwy, nie mniej też i młode zające."

Krążącego chciwca sugeruje naukowa nazwa ptaka: "Circus aeruginosus". I coś w tym rzeczywiście jest. Ptak lata stosunkowo nisko i wolno nad ziemią. W locie wykonuje dość gwałtowne zwroty, czasami też krąży. A w czasie szybowania bądź lotu ślizgowego układa dość charakterystycznie skrzydła w kształt spłaszczonej litery V.

 IjNcOaSn7M3UdlLqfl161GaLSnAq2EI8svLjV3yr

Samica błotniaka stawowego, fot. Łukasz Jabłoński   www.facebook.com/lukaszjablonskiphotography 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • fusilla

  Dostojny ptak!
  Bedę się przygladać tutejszym trzcinowiskom!

 • krogulec14

  Myślę, że powinnaś go spotkać. Może teraz częściej samca, bo samica na jaja usiądzie. Tu zobaczysz jak wygląda para:
  ptakipolskie.blox.pl/2012/03/Blotniak-stawowy.html

 • nazumi13

  Dostojny, to chyba dobre słowo :-) Spotkałem go tylko raz na Podlasiu. Wyglądał też trochę tajemniczo...

 • krogulec14

  Nazumi, Podlasie to "kopalnia" błotniaków, nie tylko stawowych ;-) W logo Narwiańskiego Parku Narodowego jest błotniak stawowy.

 • makroman

  w okolicy mam jedno stanowisko, niedługo wybieram się tam rowerem, to może go spotkam.

 • krogulec14

  Jadą z Obrzycka do Szamotuł widuję czasami błotniaka. Sądziłem początkowo, że był to łąkowy. Jest to jednak błotniak stawowy, choć do podmokłych miejsc stamtąd ma dość daleko.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci