Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Wesoły jak szczygieł na wiosnę

krogulec14

Szczygieł najchętniej zamieszkuje biotopy typu parkowego, brzegi lasów liściastych i mieszanych, także ogrody, parki i skupienia drzew w krajobrazie rolniczym. Gniazdo zwykle zakłada wysoko (2 -8 metrów nad ziemią) w koronie drzewa liściastego, zwykle przy końcu bocznej gałęzi.

Zwykle odżywia się latem owadami, a zimą nasionami chwastów, najchętniej ostu i łopianu. O tym, że jest typowym amatorem ostu mówi jego naukowa nazwa: Carduelis carduelis, Carduus. jak słusznie w "Ptakach Polski" zauważa Andrzej Kruszewicz, znaczy tyle co wspomniany już oset.

"Ulubione jego pożywienie stanowią nasiona rozmaitych gatunków ostu i bodziaków, głównie się więc gromadzi w okolicach obfitujących w podobne rośliny. Chciwy jest także na siemię konopne i różne nasiona oleiste zielne, które zwykle wybiera z roślin na pniu stojących. W porze ubogiej w nasiona dojrzałe wyjada zawiązki i pączki z niektórych drzew."

Szczygieł jest dość towarzyskim ptakiem. W sezonie pozalęgowym chętnie trzyma się niewielkich stad. Czasami są w nich inne "Carduelisy", czyli pokrewne ostojady, jak dzwoniec, czy też makolągwa - nie darmo te trzy gatunki swego czasu określano wspólną nazwą: "konopniczek".* Ptaki zwykle poruszają się na drzewach, krzewach czy roślinach zielnych. Bardzo rzadko zlatują na ziemię.

"Z pomiędzy ptaków krajowych najwięcej w klatkach utrzymywany tak dla śpiewu** jak i dla piękności; zdatny nawet do wyuczania się piosnek i wykonywania rozmaitych sztuczek, jak ciągnienia wody i wózka z żywnością" - pisał w "Ptakach krajowych" Władysław Taczanowski. Obecnie szczygieł jest gatunkiem chronionym. Jednak tu i ówdzie bywa jeszcze chwytany i trzymany przez "miłośników" w klatce.

* Inne nazwy u Taczanowskiego poza szczygłem to: zięba szczygieł, łuszczak szczygieł, konopniczek szczygieł i szczygieł pospolity.

** Mi śpiew szczygła nie kojarzy się ze specjalnym pięknem. Ale jak słyszę jego głos, to rozumiem dlaczego mówiono niegdyś: wesoły jak szczygieł na wiosnę.

SyVgJsYtUb1TbXhZrRkUlCAZi5zNYBSwYwbAIB3q

Szczygieł, fot. Mateusz Piesiak   www.mateuszpiesiak.pl 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Prawdziwą feerię szczygłów oglądałem kiedyś (nawet fotografiowałe, ale z marnym skutkiem) murach oporowych... zamku w Łańcucie. Na moje oko one się tam gnieździły! Czy ktoś może potwierdzić moje spostrzeżenia?

  • krogulec14

    Makroman, może (o ile tam były) na pnączach?

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci