Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Ptak z logo Auchan

krogulec14

Rudzik jest niesamowitym ptaszkiem. Jest między innymi dzielnym wojownikiem, który ze swojego terytorium przegoni każdego innego samca swojego gatunku. Jest przy tym tak rozjuszony, że gotów jest rozbić rudy, bądź pomarańczowy kłębuszek, który kojarzył mu się będzie z ewentualnym rywalem.

Jest też tym ptakiem, który ulitował się nad ukrzyżowanym Chrystusem. Usiłując, daremnie, wyciągnąć gwóźdź, poplamił swoją pierś; to na pamiątkę tego czynu jego pierś jest takiego koloru. Kto wie, czy na pamiątkę tego uczynku, Mistrz Górnoreński umieścił w swoim obrazie "Rajski ogród".

Widzą go często miłośnicy zakupów w Auchan. Zapewne mało który z nich wie, że ptaszkiem z logo tego hipermarketu jest właśnie nasz rudzik. To on odegrał dość ważną rolę w "Tajemniczym ogrodzie" (wprowadzając Mary do tytułowego Tajemniczego Ogrodu) Frances Hodgson Burnett.

Zapewne na miejscu będzie spory cytat z Wikipedii mówiący ciekawostkę o tym ptaku: "Rudzik jest stosunkowo mało płochliwy i zdarza mu się towarzyszyć ogrodnikowi kopiącemu w ziemi. Kiedy ogrodnik robi sobie przerwę, rudzik potrafi usiąść na wbitym w ziemię szpadlu lub innym narzędziu i wypatrywać pożywienia. W tym samym celu podchodzi do dużych dzikich zwierząt, które ryją w ziemi, jak dziki i niedźwiedzie, aby skorzystać z nadarzającej się okazji do znalezienia pokarmu, który mógłby pojawić się na powierzchni."

Już Władysław Taczanowski w "Ptakach krajowych" wskazywał rudzika jako mieszkańca różnych typów lasów, z pierwszeństwem jednak tych wilgotnych z bujnym runem i podszytem. 

"U nas wszędzie pospolity, wszystkie lasy, zarośla i sady; w miejscach błotnistych i w sąsiedztwie wody obficiej się trzyma niż w suchych; w głębi największych lasów zarówno jak i przy brzegach, lecz wszędzie jest w rozprószeniu i nigdzie tak gęsto się nie osiedla, jak inne niektóre gatunki.(...) Ptaszek ten jest mniej zgrabny i kształtny od innych gatunków, najwięcej lubi przebywać w mocno zagęszczonych krzewinach i w ogóle obyczaje ma dosyć do słowików zbliżone, lecz więcej od nich przesiaduje po wysokich drzewach."

Wszystko byłoby jednak dobrze gdyby nie jedna uwaga mistrza:

"Łatwo bardzo wpada w rozmaite łapki i sidła, zastawiane umyślnie na drobne ptaszki lub na drozdy. We Francyi uważany za przysmak znacznemu ulega wytępianiu, u nas go dotąd w spokojności wraz z innemi drobnemi, owadożernemi ptaszkami zostawiają."

Mówiłem już, że rudzik jest ptakiem niesamowitym? Zdają się potwierdzać jego liczne i piękne stare nazwy. Bywał rudzik w swoim czasie ludarką, popkiem, pliszką czerwogardłem, gajówką rudzikiem, ludarką rudzikiem, gajówką (rudogonem) rudopiersiem, czerwienką a także raszką i włodarką.

Ihmka7KACZeFaQgvo2Q751MS4rQHBq1lZdemh2t4

Rudzik, fot. Andrzej Olczyk   aolczyk.pl 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • pawlis4

  A w Chinach to nie wiadomo jak egzotyczny ptak.

  birdingfrontiers.com/2014/12/06/an-exotic-robin-in-china/

 • krogulec14

  Lajka bym chętnie za ten link wrzucił ;-)

 • makroman

  Fakt, nie miałem pojęcia ze rudzik trafił na logo tej sieci.

 • krogulec14

  Makroman, ja też długi czas sądziłem, że jest to... słowik ;-)

 • stradovius

  Z Auchan wiedzałem, bo mnie ich logo intrygowało.
  Dodam jako ciekawostkę, że widnieje także w herbe klubu piłkarskiego Ely City FC, który obchodzi w tym roku 130 rocznicę powstania! Potentatami nie są, grają w 10 lidze (choć należy pamiętać, że w angielskiej piłce są 24 poziomy rozgrywek)... :)

 • krogulec14

  Czyżby magia "Tajemniczego ogrodu" na ten klub zadziałała?

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci