Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Jemiołucha kwiczoł

krogulec14

Obok wspomnianego niedawno paszkota, na zdrajcy Janusza Radziwiłła stole miejsce znalazł kwiczoł...

Kwiczoł znany jest z ciekawych strategii lęgowych. Pierwszy lęg odbywa w koloniach, drugi pojedynczo. Pierwszy w koloniach, bo w gromadzie łatwiej jest się obronić (w kupie siła!) gdy gałęzi drzew nie skrywa zieleń. Drugi, gdy są już rozwinięte liście, łatwiej jest się skryć i wykarmić pisklęta. W pierwszym i w drugim przypadku broni swoich piskląt atakując intruza... kałem!

Z agresywnego zachowania kwiczołów względem potencjalnych agresorów korzystają czasem inne drobne ptaki śpiewające, które nie byłyby w stanie obronić swoich jaj, bądź też piskląt wobec ataku ptaka szponiastego bądź krukowatego.

Odżywia się owadami i innymi bezkręgowcami, zbieranymi w znacznej części na ziemi, jesienią zjada wiele jagód. Lubi jagody jałowca, które zjada w takich ilościach, że cały przechodzi ich aromatycznym zapachem. Z tego względu był dawniej specjalnie ceniony przez myśliwych. Z tego też powodu trafił na karty "Potopu".

O barbarzyńskim z naszego punktu widzenia obżeraniu się kwiczołami w "Ptakach krajowych" Władysław Taczanowski pisał: 

"Mięso kwiczołów wysoko jest cenione, a mianowicie w porze, w której się te ptaki żywią wyłącznie jałowcem. Na sidła są nierównie ostrożniejsze od paszkotów, i nie dają się łapać na wszelkie sidełka używane do łowienia innych drozdów ,lecz w czasach trudnych o żywność mnóstwo ich ptasznicy na jałowcach łapią. W kraju naszym dwie są miejscowości, z kąd dostarczają co zima kwiczołów w większych ilościach na targi Warszawskie, to jest z Krakowskiego i z pod Skierniewic."

Mistrz Taczanowski tłumaczy nam też "z kąd" wzięła się nazwa kwiczoł (bo chyba nikt kwiczącego kwiczoła nie trafił):

"Na widok nieprzyjaciela odzywają się czuch, czuch, czuch kilka razy powtórzonem, co jeszcze dość rozmaicie modulują, a bijąc się lub wpadłszy w sidła albo w szpony drapieżnego ptaka wydają właściwy odgłos kwiczący, od czego zapewne poszło nazwanie ptaka."

obut1ejh7fpjM04pIcIl2ZyLqKKzF90rUXneaXGj

Kwiczoł, fot. Mateusz Matysiak   www.mateuszmatysiak.pl 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • pawlis4

  Pamiętam jakiś dokument BBC, gdzie młodego kruka kwiczoły upstrzyły kałem i odpowiedni komentarz nt. niszczycielskiej właściwości g... na pióra (przy okazji taki niepełnosprawny ptak to łatwa okazja zachęca kuny i lisy do świeżego mięsa :)).

  A teraz kwiczoł chyba ma tendencje spadkowe. A znając skuteczny sposób na intruza, to na pewno nie ma winy drapoli i czarnuchów (bo skoro kruk daje se siana, to i mniejsze sroki i wrony również?)

  A teraz wyobraźmy sobie kwiczoły w mieście i przechodzących obok lęgów ludzi i ich późniejsze marudzenie i sępienie do władz o rozwiązanie problemu ze szkodnikami, które śpiewać nie umieją :).

 • krogulec14

  O celności zrzutek kwiczołów przekonał się Adam Wajrak centralnie trafiony w koszulkę ;-)

 • fusilla

  Już nie pamietam w której to było książce, ale pamiętam urywek, w którym dwie panie kłóciły się, jak jadać prawidłowo kwiczoła. Pamiętam też, że bardzo długo nie wiedziałam, że to ptak! :-)

 • krogulec14

  Fusillo, pamiętam książkę o ptakach, w której było zdjęcie z martwymi kwiczołami wystawionymi do sprzedaży na jakimś tam bazarku...

 • pawlis4

  Co do martwych kwiczołów... Przypomniało mi się jak z koleżanką wracałem z WFu i zauważyliśmy... głowę kwiczoła. Bez oczu. Normalnie cyknąłbym fotkę, ale szliśmy na tramwaj no i kumpela pewnie spojrzałaby na mnie 0_O...

 • krogulec14

  No to ja znalazłem odwrotność. Grzywacza u siebie na ogródku. Bez głowy...

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci