Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Dzika kaczka

krogulec14

Chyba mało jest tak "pomysłowych", w wyborze miejsc na gniazda, gatunków ptaków jak krzyżówka. Zazwyczaj umieszcza je na ziemi, ukryte wśród roślinności. Gdy poniesie ją lekka fantazja, to zakłada je na drzewach, w starych gniazdach wron, w dziuplach rosochatych pni, nieraz dość daleko od wody. Często ostatnio wspominany na "Plamce mazurka" Taczanowski mówił o lęgach nawet na... stogach siana! Kiedy poniesie ją bardziej wybujała fantazja, to składa jaja w, niekoniecznie starym, gnieździe bociana, na czyimś balkonie czy na... budowie autostrady.

Za fantazję mamy czasem płacą stresem pisklęta, gdy do najbliższego zbiornika wodnego mają dobry kilometr drogi, a na drodze do niej mają do pokonania ruchliwe ulice.

Kiedyś była u nas przede wszystkim lęgowa. Przylatywała do nas w lutym i marcu, a odlatywała od sierpnia do listopada. W dość dużym stopniu zmieniliśmy ten jej zwyczaj, dokarmiając nieodpowiedzialnie chlebem w parkowych sadzawkach. Nieodpowiedzialnie bo chleb zawiera szkodliwe dla niej przyprawy i sól. Nieodpowiedzialnie, bo zazwyczaj dokarmiamy latem, gdy krzyżówka jedzenia ma w bród, a zimą gdy pomoc w dokarmianiu mogłaby się przydać, to w dużym stopniu zapominamy. 

Jest najliczniejszą kaczką w Polsce. Jej izolowane stanowiska znajdują się nawet w Tatrach Wysokich. Trzyma zwykle spory dystans przed człowiekiem, ale w parkach miejskich krzyżówka sprawia wrażenie ptaka zupełnie oswojonego. Jest protoplastą licznych ras kaczek domowych.

Każdy z nas widział, że krzyżówka lata szybko. Ale zapewne mało kto przypuszczałby, że potrafi wzbić się na wysokość aż 6 400 metrów nad ziemią!

Ładnych nazw doczekała się od gminu. Była pośród pospólstwa burką, kaczką dziką, krzyżówką, szarką i wielkochą. Nazwy biologów już tak bardzo mi się nie podobały. Krzyżówka była dla nich kaczką krakwą czyli pospolitą, kaczką nieroznakwą, kaczką pospolitą, czy też pospolitą kaczką.

Równie brzydką nazwę proponuje Wikipedia. Brzmi ona: kaczka krzyżówka.

 6m5KMjTsvvZJC0yl0yqlKsDg9RlzieXVFtHkxqfk

Krzyżówka z zimorodkiem, fot. Piotr Górny   www.birdwatching.pl/galerie-autorskie/2171-dzwoniec 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • makroman

  Krzyżówki są bardzo plastyczne w zachowaniu - całkiem jak ludzie - te same sztuki raz są prawie oswojone innym razem dzikie i nieufne - moim zdaniem potrafią zapamiętać człowieka (twarz, ruchy, sylwetkę?) zupełnie jak krukowate - ale nie wiem czy ktoś to badał i opisał?

 • pawlis4

  Ostatnio czytałem artykuł porównujący co lepiej hodować kury czy kaczki. Kaczki wygrywały w każdym calu, m.in. chwaląc jako bardziej inteligentne i przyjaźniejsze od kur.

  Co do krzyżówki to niezłe z niej ziółko. Udokumentowane są zbiorowe gwałty, kanibalizm (w tym malutkie kaczęta - gdzie opieka społeczna?) i nekrofilia.

 • pawlis4

  A na południu kaczkowatym funduje się na dziobek takie cuś:
  www.crb-photoguide.com/anapl.htm

  Ciekawe, czy drapol ma na taki widok polewkę :).

 • krogulec14

  Makroman, podobno gdy rozpoczyna się sezon polowań na nie to... przenoszą się do miejskich parków ;-) Bynajmniej tak twierzi iluś myśliwych :-)

 • krogulec14

  Pawlis, o pewnym ciekawym kaczorze swego czasu na Plamce pisałem:
  plamkamazurka.blox.pl/2013/05/Homoseksualno-nekrofilny-kaczor-krzyzowki.html

 • pawlis4

  Kiedyś natrafiłem się na parodie intra "Kaczych Opowieści" z serii "Scientifically Accurate Cartoon", gdzie opisuje się zgodne naukowo fakty o zwierzęcych pierwowzorach kreskówkowych postaci. I to te najbardziej pikantne. W tym przypadku wymieniono te wszystkie udowodnione okropieństwa kaczek, w tym pewien... ekhm... atut blaszkodziobych.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci