Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Dzień wróbla niebawem

krogulec14

Bardzo dużo zapowiedzi mamy na przyszły tydzień. Zapowiedzi pięknych i radosnych. Wiosennych! Nieco zmieniłem plan tygodniowy, ale już przystępuję do rzeczy:

Na jajach siedzą już sokoły wędrowne i pierwsze sierpówki.

W koloniach gawronów wre robota przy budowie gniazd. Gawrony je budują, ustawicznie podkradając sobie materiał. Czasem budują je, ku rozpaczy mieszkańców okolicznych domów, w parkach. Gniazda budują również szpaki. Im, zamiast podkradania materiałów, stale towarzyszy śpiew. Bez kradzieży i śpiewów jest w koloniach kormoranów, jak przy pojedynczych budowlach u strzyżyków.  Do budowy przymierzają się też sójki.

16 marca jest rocznicą śmierci hrabiego, ornitologa, autora trzytomowej "Ornitologii powszechnej, czyli opisania ptaków wszystkich części świata", Konstantego Tyzenhauza. Dzień ten spróbowałbym nazwać... dniem bielika. 16 marca przypada rocznica utworzenia Wolińskiego Parku Narodowego (1960 r.), w którego logo znajduje się właśnie bielik.

Rozpoczynają swoje "ciągi" słonki. Jeszcze kilka lat temu myśliwi strzelali w tym czasie do rozamorowanych samców tego gatunku... Na szczęście obecnie jest to już zabronione.

W środku marca przylatuje do nas między innymi krwawodziób, pliszka górska czy świergotek łąkowy. Warto więc już wybierać się na spacery poza miasta. 

Trwają przeloty kaczek i traczy.

Następne przysłowia o bocianach mówią, że te ptaki są tuż, tuż: Gdy na Gertrudy zjawią się bociany, to wiosna już rychło nastanie.  Gdy na świętego Józefa bociek przybędzie, to śniegu już nie będzie. (Pewnie wszyscy wiemy, że) Bocian na ogonie jaskółkę przynosi.

20 marca przypada nam Światowy Dzień Wróbla. O roli wróbla w naszej kulturze opowiadałem często. Wiersze wielu poetów z Mickiewiczem na czele, liczne przysłowia mówią wiele o znaczeniu tego ptaka. Dziś przypomnę jedynie, że ptak ten zasłużenie ma pomnik w białoruskich Baranowiczach. Na cokole jest ciekawy napis: "2003 rok wróbla. Do was na zawsze przyleciałem. Nie wyraj wabi, lecz Radzima".

Tydzień (21 marca) kończy Międzynarodowy Dzień Lasów. Czym jest las dla wielu atunków ptaków opowiadać chyba nie muszę...

3mnUILjQ6A2wjy9YpcHTEPRwnKuMRGT3CE79YIHB_1

Wróbel, fot. Hanna Żelichowska   www.birdwatching.pl/galerie-autorskie/571-hankaz 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • mikimama

  Piękne dziś ptaki za oknem w pracy oglądałam: gile, grubodzioby i zięby. Mimo deszczu gwarno, głośno i śpiewnie!

 • goldenbrown

  Czeka nas piękny czas:) Ależ mi się to podoba:))

 • krogulec14

  Mkimamo, ja dzisiaj (14.03) czajki i kszyka :-)

 • krogulec14

  Goldi, mamy jeden z najwspanialszych czasów w przyrodzie :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci