Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Dzięcioł

krogulec14

Ostatnie wyjścia do lasu kończą się częstymi spotkaniami z dzięciołami. Chłopaki dudnią po suchych gałęziach ile wlezie. Obwieszczają w ten sposób kolegom, że wejście do ich rewiru, który ma około 50 hektarów, grozi poważnymi konsekwencjami. To dudnienie jest również zaproszeniem dla koleżanek na rendez vous.

Kiedy nasz bohater odnajdzie swoją drugą, sezonową połowę życia, zajmie się wraz z nią dziuplą. Dziupla dzięcioła dużego musi być świeża, wykuta w zdrowej, twardej sośnie ewentualnie w dębie. W zależności od grubości pnia znajduje się ona na wysokości od 2 do 15 metrów nad ziemią. Wykucie dziupli o średnicy 4,5 -5,5 cm zajmie mu jakieś 2 -3 tygodnie pracy. Częstotliwość uderzeń dzioba w pień może dochodzić do 18 na sekundę. 

Zachowania dzięcioła są naprawdę ciekawe. Ptak chętnie wspina się po pniach drzew, czasami zawisa na szyszkach. Fruwa lotem falistym. Szum jego skrzydeł niesie się dość daleko. Ciekawym śladem po jego zamiłowaniach do nasion szyszek są stosy tychże rozkutych szyszek pod tak zwanymi kuźniami, czyli miejscach gdzie je rozkuwa.

Powyższy tekst oczywiście nic nowego o dzięciole nie wnosi, bo już w XIX wieku Władysław Taczanowski o nim pisał:

"Najżwawszy, najruchliwszy i najkrzykliwszy ze wszystkich krajowych gatunków, uwija się nieustannie po drzewach i ciągle hałasuje. Kuje najwięcej po sosnach i na nich najwięcej zbiera owady. W porze zaś zimowej więcej się nierównie żywi nasionami sosnowemi niż owadami; zrywa dojrzałe szyszki z gałęzi i nosi je do przygotowanej na ten cel dziury w gałęzi sąsiedniego dębu, w którą je osadza dla rozbicia i wybrania ziarenek. (...) W locie najmocniejsze warczenie skrzydłami sprawia. Głosów wydaje kilka, podobnych do innych pstrych dzięciołów, lecz głośniejszych; na wiosnę szczególnie jest krzykliwy i odzywa się więcej urozmaiconemi tonami.

Dziuple na gniazda wykuwa w rozmaitych drzewach; częściej jednak w sosnach niż w liściowych; częściej jednak w różnych wysokościach i miejscach, jako to; w tramach wysoko lub nizko, w gałęziach lub sękach, niekiedy przy samym wierzchołku."

O jakim to dzięciole dzisiaj piosenka? Oczywiście o dużym. "Dzięciołem" nazywał go nieoceniony Władysław Taczanowski.

O "ciasnym umyśle" ptaka odpornym na wstrząśnienie mózgu przy kuciu dziupli, długim języku oraz o jego "samo ostrzącym" się dziobie postaram się napisać niebawem.

 28xY3fmETsgO2K64nPmcv3J26YvV2qwBNrqtb14v

Pewnie większość z Was zna to zjawisko, a wiele osób je widziało. Niektóre samce dzięciołów w miastach werblują zamiast w drzewo, to w rynnę, latarnię bądź inny kawałek metalu, znajdujący się w pobliżu. Jest to całkiem sprytne, ponieważ uderzenia w metal są głośniejsze. Zatem komunikat "to jest moje terytorium" dociera dalej :) - Justyna Kierat   justynakierat.blogspot.com 

Komentarze (13)

Dodaj komentarz
 • goldenbrown

  Genialny "blacharz":)))
  Ten wpis mowi mi, że czas się wybrać do lasu i posłuchać, jak przyroda ożywa i zaprasza wiosnę:) Zleciała nam zima całkiem szybko, wcale mi już nie żal, bo do ciepełka tęskno:)

 • pawlis40

  Pamiętam jak zdziwiłem się, gdy w ogrodzie moim i sąsiadki ujrzałem dzięcioła. Co prawda niedaleko mojego osiedla jest las, ale jednak jest kawałek drogi, by dotrzeć do niego.

  Tutaj jest jegomość:
  pawlis.deviantart.com/art/The-woodpecker-461554920

 • krogulec14

  Goldi, nie tylko w lesie przyroda się budzi. Zapraszam choćby na godzinę do parku. Naprawdę warto :-)

 • krogulec14

  Pawlis, do nas czasem też duży przyleci, rzadziej natomiast zielony. Czasem też z ogródków sąsiadów słyszę dzięciołka.
  Co to za dzięcioł? Młody duży?

 • pawlis4

  Duży chyba. Niestety, wyrzucając czarnego i zielonego nasze dzięcioły wyglądają niemal tak samo. Chociaż jak wklepałem w wyszukiwarkę. Tak, to jest młody duży.

 • krogulec14

  Pamiętam jak na początku podglądania ptaków namiętnie myliłem młode dzięcioła dużego z dzięciołami średnimi :-)

 • goldenbrown

  To dopiero jazda!! W życiu nie widziałam czegoś podobnego! Łasica na dzięciole:
  deser.pl/deser/1,111858,17509609,Niewiarygodne_zdjecie_lasicy__dosiadajacej__dzieciola.html#Prze

 • krogulec14

  Goldi, takiego czegoś nikt nie widział. Gość (fotograf) miał niewyobrażalne wprost szczęście :-)

 • makroman

  Komentarz rysunkowy przedni!
  Mojemu koledze z pracy dzięcioł skuł kawał elewacji podczas "terkotu godowego" ;-)

 • goldenbrown

  Krogciu, można powiedzieć, że szczęście bije z tego zdjęcia - nie tylko fotograf miał szczęście, ale i dzięcioł też, że łasica była taka mała. Inaczej byłoby "po ptakach";)

 • goldenbrown

  Makroman:)))

 • krogulec14

  Makroman, jak powszechnie wiadomo dzięcioły kucie mają w genach ;-)

 • krogulec14

  Goldi, sądzę, że jednak łasica Twojego zdania nie podziela. Zawsze znajdą się jacyś malkontenci ;-)

Dodaj komentarz

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci