Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Bączek w... Muzeum

krogulec14

Zapewne tajemnicą pana poliszynela jest fakt, że Rzeczpospolita Ptasia otwiera swoją ambasadę w Wilanowie. Jak wszyscy wiecie Muzeum Pałac w Wilanowie jest miejscem niezwykłym, a mnie na dodatek kręci fakt, że w jego stawach można zaobserwować nawet bączki!

Tu przyznam, że bączka do tej pory jeszcze nie było mi dane widzieć. Nie ukrywam, że zobaczyć go bardzo pragnę. 

Pewnie wszyscy wiecie, że bączek jest najmniejszą polską czaplą. Zamieszkuje zwykle rozległe trzcinowiska, jak też różnego rodzaju zarośla nad jeziorami, stawami, starorzeczami a nawet małymi zbiornikami wodnymi. Jako, że rezerwat przyrody Morysin od 1995 roku jest własnością Muzeum Pałacu w Wilanowie, a na jego terenie jest odpowiedni biotop dla tego pięknego i ciekawego ptaka, stąd mamy dziś taki właśnie, a nie inny tytuł.

Bączek prowadzi dość skryty tryb życia. Zwykle najbardziej jest aktywny o zmierzchu i o świcie. Jeśli do tego powiem, że jest nieliczny (w Polsce kilkaset par), to zapewne łatwiej będzie można zrozumieć, że nie tak łatwo jest zobaczyć bączka.

Nie wykluczam zatem wizyty w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Kto wie, może tam uda mi się zobaczyć... bączka ;-)

 

Młode baczki już całkowicie pojęły sztukę zdobywania posiłku. Mogą w takiej pozycji trwać kilka minut obserwując zdobycz. Prawie każda próba była skuteczna, ta także - fot. Jacek Wierzejski 


Młode bączki stają się samodzielne i potrafią już upolować sobie rybkę - fot. Jacek Wierzejski 

Ny6Ws6L47e08AAMWwW9rG6xDTyrAO4ISNBvAKpQ7

Ponieważ polujący bączek miał zainteresowanie, oto kończący tryptyk kadr młodego bączka ze zdobyczą. Tu miałem okazję sprawdzić D300, w jednej sekundzie wyszło 6 ujęć - fot. Jacek Wierzejski 

Wszystkie zdjęcia pochodzą z www.birdwatching.pl/galerie-autorskie/811-jacekmaciek 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • fusilla

  Rozumiem, że nad moim jeziorem nie mam szans na bączka! ;-)

 • krogulec14

  Mi się wydaje, że są i to całkiem spore. Ale trzeba też mieć sporo szczęścia, gdyż w trzcinowisku jest mu tak dobrze, że niechętnie stamtąd dziób wystawia :-)

 • makroman

  Niesamowite zdjęcia!!!
  A ptak faktycznie - znany głównie ze słyszenia.

 • krogulec14

  Makroman, gdybym był autorem zdjęć to dałbym tytuł "Tryptyk bączkarski" ;-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci