Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Zadek lub tyłek, noga lub łapa ale za to птица czubata

krogulec14

Bardzo lubię nazwy wszelakie ptaków. Naukowe też. Kopalnią wiedzy o nazwach naukowych i ich interpretacji są "Ptaki Polski" doktora Kruszewicza. Nasz Ptak Jesieni, czyli perkoz dwuczuby, nazywa się Podiceps cristatus. Co może ta nazwa oznaczać? W tekście wspomnianej książki mamy:
"Łacińska nazwa rodzaju, rodziny i rzędu perkozów pochodzi od łacińskiego słowa podocipes, będącego połączeniem słów podicis, oznaczającego tyłek lub zadek, oraz pes - noga lub stopa. Doskonale oddaje to specyfikę budowy perkozów, których nogi są umieszczone daleko z tyłu ciała." A dalej znajdujemy:
"Łacińska nazwa cristatus oznacza czubaty, Większość języków europejskich w nazwie tego ptaka także nawiązuje do pęków piór na głowie."
Myślę, że po powyższym tłumaczeniu tytuł stał się nieco jaśniejszy... A o perkozie dwuczubym doktor Kruszewicz pisze między innymi:
"Jest to największy z naszych perkozów. Zamieszkuje także największe zbiorniki wodne, w tym duże jeziora, jeśli przy brzegach mają choćby wąski pas szuwarów lub trzcin. Jest on także najlepiej poznanym perkozem, zarówno pod względem biologii lęgów, jak i zwyczajów, zachowań godowych i tras wędrówek. Charakterystyczne kryzy i czubki na głowie osobników dorosłych sprawiają, że perkoza dwuczubego trudno pomylić z innym ptakiem. Zimą jego charakterystyczną cechą są białe przód szyi i policzki, a także jasny, żółtawy dziób. Młode mają na białych policzkach ślady ciemnych pasków."

Źródło: Andrzej G. Kruszewicz "Ptaki Polski"

10410308_710045372406870_3632933197001267616_n

Zachowania godowe u perkozów dwuczubych należą do najpiękniejszych u ptaków, fot. Łukasz Jabłoński   Łukasz Jabłoński Photohraphy

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • makroman

    Niestety łacina to język teraz już praktycznie w Polsce nieznany, więc straty są przeogromne. a przecie przydało by się łacinę rozumieć, nie tylko w odniesieniu do nazw ptaków, ale tez roślin czy owadów - to bardzo pomogło by zrozumieć otaczający świat przyrody.

  • krogulec14

    To prawda, masa nazw naukowych, czyli temat rzeka na "Plamce mazurka", oparta jest na łacinie.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci