Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Piękny ptak na świąteczną opowieść

krogulec14

Gdyby mi przyszło wybrać najbardziej świątecznego na Boże Narodzenie, ptaka, to wybór mój by padł niewątpliwie na krzyżodzioba świerkowego. Jest on wyjątkowy choćby tylko z tego powodu, że gdy inne ptaki w tym czasie wypoczywają, to on zaczyna znosić, bądź też wysiadywać jaja, co szybsze pary karmią już młode. Do tego niezwykłego faktu musimy jeszcze podkreślić niezwykłą urodę tego ptaka.

Krzyżodzioby świerkowe na taką ekstrawagancję w lęgach mogą sobie pozwolić. Pisklęta, jako zawzięci jarosze, od chwili wyklucia pałaszują nasiona szyszek świerkowych, których zimą jest sporo, czyli to co rodzice pod skrzydłem mają najwięcej. Stare krzyżodzioby świerkowe potrafią przyswajać inne pokarmy, niemniej jako, że nazwa je zobowiązuje, to też nasiona świerku preferują.

Słusznie w "Ptakach krajowych" Władysław Taczanowski pisał: "W jesieni, w zimie i z wiosny trzyma się w lasach; latem często nalatuje do ogrodów na topole i brzosty, gdzie obiera głównie z liści narostki mieszczące zarody owadów; częściej także od innych zapada w polach na dojrzałe nasiona konopi, i z tego powodu więcej jest przez ptaszników wyłapywany."

Niezwykłą też jest naukowa nazwa tego ptaka. Swego czasu o niej pisałem tak: "Interpretacja nazwy naukowej tego ptaka w "Ptakach Polski" Andrzeja Kruszewicza to... ostra jazda bez trzymanki. Dlaczego? Zobaczcie sami: "pochodzi od greckiego słowa loxos i oznacza coś krzywego, wygiętego na boki. Nazwa gatunkowa curvirostra pochodzi od łacińskich słów: curvus - krzywy, zakręcony i rostrum - ryj, dziób."

Nasz, jak widzimy naprawdę niezwykły, krzyżodziób świerkowy miał też arcyciekawe stare nazwy, które wyszły już z użytku: krzywonos, ziarnojad krzywodziób, grubodziób krzywodziób, krzywonos zwyczajny czy krzywodziób mały. Jak widzimy curwusy na dziobie od dawna były ważne. Obecną nazwę ptak zawdzięcza hrabi Wodzickiemu. Drugi hrabia (Tyzenhauz), którego nazwy zazwyczaj są aktualne do tej pory, proponował dla odmiany krzyżodziób krzywodziób - prawda, że... nieco skomplikowane? 

Z drugiej strony obaj hrabiowie mieli zapewne sporo do powiedzenia o gatunku. Wszak mieszkali tam, gdzie krzyżodzioby świerkowe występują w największych ilościach!

I jeszcze jedno, żeby nie było, że nie powiedziałem. Dzisiejszy bohater gniazdo umieszcza zwykle na... świerku!

71c6e800702cee06a067b080c7ce47c2

Krzyżodziób świerkowy, fot. Cezary Pióro   www.cezarypioro.pl 

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • fusilla

  Ciekawe, czy we wszystkich lasach bywają?

 • amelia074

  W moich świerkach mieszkają rudziki, sówki, synogarlice....jm

 • krogulec14

  Fusillo, poza górami i północno-wschodnią Polską występują one sporadycznie. Czyli gdzie świerków jest masa, to minimalna szansa jest. Ale naprawdę niewielka.

 • krogulec14

  Amelio, zaintrygowałaś tymi sówkami :-) Jakie to są?

 • makroman

  Faktycznie "zacurvione" ptaki ;-)

 • krogulec14

  I mają jeszcze sporą i równie zakręconą rodzinę :-)

 • goldenbrown

  Mamy w Polsce piękne ptaszki i takie niezwykłe! Niestety, nie dane mi było zobaczyć krzyżodzioba na żywo..

 • krogulec14

  Goldi, ta zima jest wyjątkowa na krzyżodzioby świerkowe. W Poznaniu nawet w niektórych parkach można je teraz zobaczyć.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci