Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Perkoz dwuczuby - jesień 2014

krogulec14

Jak zapewne większość z nas wie, ptakiem jesieni 2014 wybraliśmy perkoza dwuczubego. Na dobry początek wypada ptaka tego przedstawić. Nie lubię tego robić, ale zbyt długo mieszkam w Wielkopolsce aby zdawać sobie sprawę z tego, że... porządek być musi!

Perkoz dwuczuby jest największym perkozem spotykanym w Polsce: długość ciała 51 -57 centymetrów, rozpiętość skrzydeł 84 -88 centymetrów, waga 750 - 1400 gram.

Nasz ptak jesieni odbywa jeden lęg w roku. Gniazdo budowane jest zwykle w strefie rzadkich trzcin i innych roślin wynurzonych Samica znosi od 2 do 5 jaj, z których po 26 -28 dniach lęgną się pisklęta. Perkoz dwuczuby gnieździ się zwykle samotnie, choć znane są kolonie liczące nawet 100 gniazd. Gdy stary ptak opuszcza gniazdo, przykrywa jaja gnijącymi roślinami, które zbiera z jego brzegów. Przez kilka pierwszych tygodni pisklęta dość często szukają schronienia na grzbiecie dorosłego ptaka.

Perkoz dwuczuby jest w Polsce gatunkiem lęgowym. Przybywa do nas w marcu i kwietni, opuszcza nas od sierpnia do listopada. Z racji tego, że część ptaków odlatuje późno, może być ptakiem jesieni. Po lęgach część osobników trzyma się pojedynczo, a część tworzy stada. Tradycyjnym zimowiskiem dla niego jest zachodnia Europa i basen Morza Śródziemnego. Ostatnio coraz częściej pojedyncze perkozy dwuczube decydują się na pozostanie u nas.

Najszybciej go sptkamy na jeziorach i stawach, na których występują pasy przybrzenych trzcin i szuwarów. W Polsce jest nieliczny na niżu, na pojezierzach jest znacznie liczniejszy.

Perkoz dwuczuby, podobnie jak pozostałe perkozy, zdobywa pokarm nurkując. Z racji wielkości zanurza się najgłębiej (do 6 metrów) i najdłużej (do 45 sekund). Zjada małe ryby, różne owady wodne z ich larwami, skorupiaki, mięczaki, żaby, kijanki a nawet w niewielkiej ilości części roślin wodnych. Jak wiele innych perkozów zjada własne pióra. Nie poprzestaje na tym, karmi tymi piórami swoje pisklęta.

Perkoz dwuczuby jest bardzo widowiskowym ptakiem. Pływa na otwartej wodzie, często nurkuje, tułów ma dość głęboko zanurzony w wodzie. Czasem można zobaczyć jak śpi na wodzie z głową położoną na boku. Lata niezbyt chętnie. Pięknym zjawiskiem perkozów dwuczubych są toki. Zaczynają je ukłony partnerów, po tym zbliżają się do siebie z płasko wyciągniętymi szyjami, potrząsają głowami, stroszą czuby i kryzy. Taniec kończy się figurą, w której ptaki przyciskają się do siebie piersiami stojąc pionowo na wodzie. Trzymają przy tym niekiedy pęk wodorostów zebranych z dna.* Bajeczne wręcz toki kończy... taniec pingwinów. Aby móc dobrze się przyjrzeć temu jednemu z najbardziej widowiskowych spektaklów przyrody warto zabrać ze sobą lornetkę.

* pozwoliłem porwać się czarowi Wikipedii, skąd dwa zdania mają swoje źródło.

StBqZqkHsu8ro6Y4o5DIOzDoblZNg4GV8Wb9moUH

Perkoz dwuczuby, fot. Łukasz Jabłoński   Łukasz Jabłoński Photography

Komentarze (10)

Dodaj komentarz
 • makroman

  Rzeczywiście bardzo wdzięczne do obserwacji - miałem przyjemność rok temu na Mazurach

 • krogulec14

  W tym roku byliśmy z żoną nad jeziorem w Chojnie. Każdego dnia ileś im się przyglądaliśmy :-)

 • selketowa

  W tym roku zaskakująco niewiele perkozów na j. Nidzkim. I nie wiem czy szybciej się ogarnęły i już odleciały, czy ogólnie było niskie pogłowie. Do tej pory widzielismy okol 7 par (mama i pipitek). Rewelacyjne są :)
  Za to inne gatunki nad wyraz dopisują np sikory, dzieciął czarny i duży, mysikróliki, rudziki, kissy, pełzacz leśny, kosy, puszczyki i a sóweczka. I norka oraz bobrza rodzinka z bobikami ;)

 • krogulec14

  Może, jak zasugerowałaś, część już odleciała? Sóweczki zazdroszczę :-) Kim są "kissy"? ;-)

 • selketowa

  Może, ale to by był nierówny lęg, bo kilka zostało i dopiero ćwiczą latanie.... Kissa=sójka :) dzisiaj widzieliśmy stadko jaskółek! Ponadto była czapla biała ponownie, trzy myszaki, bielik, orlik krzykliwy, krogulec i przepiękna prezentacja w wykonaniu mego ulubionego drapaka czyli rybołowa:)

 • krogulec14

  Selketowa, zaczynam zazdrościć! :-)

 • akasza2

  Mnie się kojarzy z wakacjami, bo na Choczewskim pływają...

 • leveller

  a jak to pięknie ryby tłucze, idealny dangerous predator dla narybku .

 • krogulec14

  Akaszo, dla mnie też jest bardziej wakacyjnym ptakiem. Ale myślę, że jeszcze teraz może być na wspomnianym przez Ciebie jeziorze :-)

 • krogulec14

  Leveller, no cóż, nie ma róży bez kolców :-) Na zimorodki co niektórzy stawowi zapewne też narzekają.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci