Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Nurek czubaty

krogulec14

    Rzadko zwracam w książkach uwagę na opisy ptaków. Zwykle wolę rzucić okiem na danego osobnika i w ten sposób więcej zapamiętam z jego wyglądu. A jednak opis perkoza dwuczubnego w "Ptakach krajowych" jest na tyle ciekawy i piękny, że postanowiłem Wam go zaprezentować:

   "Największy z pomiędzy krajowych gatunków, odznacza się dostatecznie od innych wspaniałymi ozdobami głowy, stanowiącemi dwa wielkie czuby, na kształt rogów po bokach ciemienia sterczące, czarniawe podobnie jak cały wierzch głowy, prócz których całą twarz białawą otacza suta bryża rdzawa z czarnemi brzegami; bryża ta u spodu jest przerwana. Tylna strona szyi wraz z całym płaszczem szarawo brunatna, z jaśniejszymi szarawemi brzegami piór na plecach i barkówkach. Cały spód srebrzsto biały, mocno połyskujący; pióra na bokach ciała mniej więcej rudawe, ze śniademi pomięszane; szyja mniej więcej rudawo poplamiona. Wszystkie lotki przedramieniowe, pokrycie podskrzydłowe i pokrywy brzegu przedramienia białe. Dziób z boków cielisto różowy, z wierzchu rogowo popielaty, z końcem białawo rogowym, naga część przed okiem ołowiasto popielata; nogi zewnątrz ciemno popielate, od strony wnętrznej brudno żółtawe, podeszwy ołowiasto popielate ciemne, pazury blado popielate; tęcza pąsowa z wązką złotą obwódką naokoło źrenicy".

   Prawda, że piękny? Teraz tylko dodamy piękne zdjęcie Łukasza Jabłońskiego i wpis mamy jak-ta-la-la. Choć właściwie można jeszcze zerknąć w stare nazwy. I tak perkoz dwuczuby zawdzięcza swoją nazwę niezawodnemu hrabi Konstantemu Tyzenhauzowi, który nazwał go perkozem dwuczubnym. Alternatywne, jakże urocze, nazwy to: nurek czubaty (ksiądz Kluk), nur czubaty (ksiądz Jundziłł), koza czy też pełna wdzięku z ruska brzmiąca pernykoza.

 5NpcckiLGGn44Rbp1tvswcU0cqHrwbKfy3wEGat0

Perkoz dwuczuby, fot. Łukasz Jabłoński   Łukasz Jabłoński Photography 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • babciabezmohera

  Bardzo fotogeniczna parka! :)

 • krogulec14

  I najbardziej, spośród ptaków, walentynkowa :-) Toki perkozów dwuczubych należą do najbardziej widowiskowych :-)

 • akasza2

  I z okazji Dnia Chłopaka - tego co najlepsze. Dla perkozów i dla Ciebie. :)

 • makroman

  Jak zwał, tak zwał - ale piękne i ptak i jego opis i zdjęcie!

 • krogulec14

  Dziękuję Akaszo :-)

 • krogulec14

  Makroman, te stare nazwy mają dla mnie swój wielki urok :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci