Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Miss wśród sów?

krogulec14

Marzy mi się spotkanie z włochatką, moim zdaniem jest ona miss wśród sów. Aby stworzyć sobie jakieś szanse wertują między innymi książeczkę doktora Romualda Mikuska "Ochrona strefowa ptaków". Romek w niej o włochatce pisze tak:

Biotop lęgowy. Lite, rozległe starodrzewia sosnowe i sosnowo-świerkowe na nizinach i świerkowe bądź świerkowo-jodłowe w górach, często z przestojami bukowymi. Dochodzi do górnej granicy lasu.

Biotop łowiecki. Otwarte polany w lesie, halizny, uprawy, młodniki i drągowiny. Poluje też w prześwietlonych drzewostanach.

Zimowanie. Przyjmuje różną strategię zależnie od warunków pogodowych) pokrywy śnieżnej). Populacje na północy Europy, wędrują bardzo regularnie i na większe odległości. Samice i młode są silniej wędrowne. Dorosłe samce w łagodniejsze zimy pozostają w terytorium.

Toki. Tokujące samce można obserwować już w II. Szczyt aktywności to III i IV. Samce oblatują terytorium przemieszczając się na odległość kilkuset metrów.

Gniazdo. Z reguły w dziupli po dzięciole czarnym.Okno dziupli ekliptyczne o wysokości ok. 12 cm, szer. ok. 8 cm, w sośnie, buku, świerku, jodle, brzozie itp. Często w uschniętym pniu. Chętnie zajmuje budki lęgowe.

Lęg. Zwykle na przełomie III/IV samica składa 3 -7 jaj. Wysiaduje 28 dni. Pisklęta wylatują z dziupli po 32 dniach. Z ostatnich lęgów (powtarzanych) młode mogą wylatywać jeszcze we IX.

Zachowanie przy gnieździe. Lekkie drapanie w pień powoduje, że samica staje w oknie dziupli i zasłania ciałem cały otwór. Po krótkim czasie wraca do wnętrza.

Strefa. Całoroczna w promieniu 50 m od drzewa lęgowego.

A swoją drogą to jestem ciekawy: która sowa Waszym zdaniem jest najpiękniejszą?


Włochatka, fot. Marcin Lenart   www.birdwatching.pl 

PS. W Galeriach umieszczę galerię autorską, z BirdWatching, Marcina. Serdecznie do niej zapraszam.

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • danasoch

  Wg mnie sowy są pieknymi ptakami. Ta jest chyba najpiekniejsza.

 • makroman

  A kto by takiej krasawicy na swych szlakach spotkać nie chciał?

 • krogulec14

  Jak do tej pory z głosów na Facebooku za najładniejszą uchodzi:
  włochatka 2, puchacz, płomykówka po 1.

 • krogulec14

  Włochatka 2, puchacz, płomykówka, sowa jarzębata po 1.

 • krogulec14

  Włochatka 2, puchacz, płomykówka, sowa jarzębata, puszczyk mszarny i sóweczka po 1.

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci