Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

Bździągwożerna białorzytka

krogulec14

Białorzytkę chyba wszyscy pamiętamy ze szkoły, jako specjalistkę od błędu ortograficznego na klasówce. Ilu z nas napisało "białożytka", kojarząc drugą część wyrazu z życiem lub z żytem? A tu czekała na nas mała niespodzianka, kto mógł wiedzieć, że "rzyć" w śląskiej gwarze oznaczająca pewną, tylną część ciała, piszemy przez er-zet? Spolszczać nazwy chyba nie warto, wyszłaby nam wtedy "białodupka" i urok nazwy ptaka zostałby, delikatnie mówiąc, zepsuty. Poza tym przyszłe pokolenia też niech się pomęczą nad ortografią ojczystego języka:) A sama białorzytka ma jeszcze jeden górnośląski akcent. Jest tam, obok Jury Krakowsko-Częstochowskiej, stosunkowo często w porównaniu z innymi regionami Polski często spotykana.

Białorzytka ma specyficzne upodobania siedliskowe. Zamieszkuje bowiem otwarte tereny skalne, suche i kamieniste ugory jak i nieużytki. Przebywa też na terenach ruderalnych, świeżych porębach, wrzosowiskach czy żwirowniach. Nieraz wybiera tereny wielkich budów jako miejsce na lęgi. Dostrzeżemy ją z daleka, bo często przesiaduje na eksponowanych miejscach. Kamienie, płoty, sztuczne wzniesienia to dobre miejsca dla niej na czatowanie jak i obserwację terenu. Przy spotkaniu z białorzytką warto jest mieć lornetkę, ponieważ ten ptak niewiele większy od wróbla jest bardzo nieufny wobec człowieka. "Ptaszek ten płochliwy i ruchawy, przed człowiekiem zdaleka umyka" - jak słusznie w "Ptakach krajowych" zauważa Władysław Taczanowski. Przy odległości 30 metrów robi gwałtowne "przysiady" i trzepie ogonem. Gdy będziemy próbowali zmniejszyć ten dystans, to możemy być pewni, że nas zostawi i odleci.

Jest to ptak nie byle jaki. Dużo mniejsza od znanego nam szpaka pokonuje nieraz olbrzymie odległości z miejsc zimowania, które znajdują się w środkowej Afryce, do miejsc lęgowych, które bywają nawet na Grenlandii czy Alasce. Czasem bywa to nawet blisko piętnaście tysięcy kilometrów. I to tylko w jedną stronę! Takich odległości nie przemierza nawet bocian! Podziw dla białorzytki jest tym większy, że przelatuje bez żadnych przerw spore odcinki trasy nad morzami.

Tytułowych bździągiew białorzytka nie spożywa. Choć wiele innych owadów już tak. Jedyną bździągwożerną białorzytką była ta, która wystąpiła w... Ogólnopolskim Dyktandzie!


Białorzytka, fot. Cezary Korkosz   www.cezarykorkosz.pl

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
 • fusilla

  Taki sympatyczny ptaszek, to po co ta bździągwa? ;-)

 • krogulec14

  Fusillo
  Zachowałem w tytule całość z Dyktanda Ogólnopolskiego :-) Czy wiesz co to jest bździągwa? ;-)

 • fusilla

  Przezwisko dla kobiet, mało sympatyczne czasami, chociaż bywa też powiedziane z irytacją, rzadko jako pieszczota! ;-)))))

 • krogulec14

  Ale to jest też gwarowa nazwa (poznańska)... pluskwy, czyli teoretyczny składnik menu białorzytki :-) Teoretyczny, bo ptak i owad zajmują różne środowiska :-)

 • fusilla

  A jeszcze mi się przypomniało, że bździągwa często w tym epitecie z makolągwą występowała, a to drugie ptak jest przecież! :-))))

 • krogulec14

  Oj, makolągwa w tłumaczeniu "na nasze" to: hałaśliwa prostaczka :-D

 • goldenbrown

  Pojęcia nie miałam, że bździągwa oznacza cokolwiek innego, niż babsztyla;) A tu niespodzianka:))

 • krogulec14

  Goldi
  Nie będę się wymądrzał: mnie również :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci