Menu

Plamka Mazurka

ptasie sprawy

W modraszkowym gnieździe

krogulec14

Modraszka jest znakomitym sprzymierzeńcem dla ogrodników. Jeśli założy tam gniazdo, to możemy być pewni, że usunie stamtąd sporą masę niepoądanych robali. Gniazdo swoje zwykle "ozdabia" pachnącą częścią ziół. W ten sposób niweczy bakterie, grzyby czy wirusy które są wrażliwe na olejki eteryczne. Gniazdo może uwić w balkonowej skrzyne, choć pomysłowością tu nie ustępuje nawet bogatce.

O najciekawszym gnieździe modraszki swego czasu dowiedziałem się na... Plamce mazurka". Opowiedziała o nim Aagulha, a mieściło się ono w... skrzynce na listy u Państwa Engelów w Słońsku! Pani Iza z mężem wybrnęli z "kłopotu" w piękny sposób. Obok "m-4" modraszek zawiesili foliową torebkę, a na skrzynce umieścili napis: "zajęte, listy prosimy wrzucać do reklamówki"! Jak widać czasem i reklamówka może do czegoś dobrego się przydać.

Samice modraszek są niezwykłe jeśli chodzi o ich zdolności reprodukcyjne. W jednym lęgu może ona złożyć nawet aż 19 jaj, co jest wysiłkiem nie lada. Zwykle ogranicza się jednak do 7 -12. Jej partner nie będzie biologicznym ojcem wszystkich piskląt. Samica, w trosce o różnorodność genów, co jakiś czas "zapomina się" dla dobra gatunku. Biologicznym tatą bywa czasem sąsiad, a czasem migrant, który odpoczął w okolicy.


Modraszka, Piotr Górny   www.birdwatching.pl

Komentarze (10)

Dodaj komentarz
 • wildrose661

  O takich modraszek to u mnie na Kaszubach sporo, juz sie ciesze, ze są moimi sprzymierzencami :)

 • krogulec14

  Wildrose
  Takich ogrodowych sprzymierzeńców jest sporo :-) Są nimi: wróble, mazurki, bogatki, a nawet i szpaki.

 • cane1

  Ja mam wrażenie, że u mnie uwiły w okolicy rynny, jeżeli to modraszki. Kolor jakby ten, ale pewny nie jestem, bo widziałem je tylko w przelocie między dachem a brzozą.

 • spacer_biedronki

  Troska o różnorodność genów...dobra wymówka;)

 • krogulec14

  Cane
  Ale w kolorze one są jedyne, więc to jednak raczej one :-)

 • krogulec14

  Spacerku
  Te sikorki to wszystkie takie (pusz...) gagatki ;-) A wyćwierkane, że hej :-D

 • asprocolia

  ....w trosce o różnorodność genów.....genialne.....no właśnie ;)))

 • krogulec14

  Colio
  Samice modraszek już ta kie są. Po prostu genialne ;-)

 • irenaearl

  Nie tylko modraszki wplatają zioła w swoje gniazda. Na mój balkon przylatywały mazurki i zrywały koperek. Nie jadły go, tylko zrywały kilka gałązek i odlatywały z nimi. Przypuszczam, że mogły go zanosić do gniazda.

 • krogulec14

  Ireno Earl
  No proszę jak plamkowe maluchy są zaradne. Pewnie koper też ma jakieś swoje pozytywne właściwości :-)

© Plamka Mazurka
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci